Εγκατάσταση προγραμμάτων

Το Tux Paint είναι ένα πρόγραμμα ζωγραφικής, το οποίο μπορούν να κατεβάσουν και εγκαταστήσουν όλοι οι μαθητές/τριες όλων των τάξεων.

Οδηγίες εγκατάστασης του Tux Paint

Το Sebran (η κόκκινη καρδούλα) είναι ένα πρόγραμμα με απλά εκπαιδευτικά παιχνίδια (αριθμητικές πράξεις, ταίριασμα εικόνων, κρεμάλα, πληκτρολόγηση), το οποίο μπορούν να κατεβάσουν και εγκαταστήσουν όλοι οι μαθητές/τριες όλων των τάξεων.

Οδηγίες εγκατάστασης του Sebran

Το Scratch 1.4 είναι μια εφαρμογή για την εισαγωγή των μαθητών/τριων στον προγραμματισμό των ηλεκτρονικών υπολογιστών. Μπορούν να το κατεβάσουν όλοι οι μαθητές/τριες, θα χρησιμοποιηθεί, όμως, μόνο από τους μαθητές των μεγάλων τάξεων (Δ, Ε, ΣΤ)

Οδηγίες εγκατάστασης του Scratch

Το Hot Potatoes είναι μια εφαρμογή που μας βοηθά να κατασκευάσουμε quiz, ασκήσεις αντιστοίχισης, σταυρόλεξα κλπ. Μπορεί να εγκατασταθεί από όλους τους μαθητές/τριες, θα μπορεί , όμως, να χρησιμοποιηθεί από  τα παιδιά των μεγαλυτέρων τάξεων (Γ, Δ, Ε, ΣΤ).

Οδηγίες εγκατάστασης του Hot Potatoes