Επιμορφωτικές συναντήσεις 7ης Ενότητας Σχολικών Μονάδων ΠΔΕ Δ.Ε_ Απριλίου 2021

31 Μαρτίου 2021 Δεν επιτρέπονται σχόλια Από Κατερίνα Νικολακοπούλου

Αγαπητοί/ές συνάδελφοι,

Σας κοινοποιώ το επιμορφωτικό πρόγραμμα του μηνός Απριλίου, το οποίο περιλαμβάνει τα εξής:

ΘΕΜΑ α:  Πρόσκληση των εκπαιδευτικών στο 3ο επιμορφωτικό εργαστήριο με θέμα: «Συναντιόμαστε και @λλιώς»

Στο πλαίσιο της  συνεργασία μας με το Κέντρο Πρόληψης Αχαΐας «Καλλίπολις»  προγραμματίζεται το 3ο εργαστήριο της σειράς εργαστηρίων «Συναντιόμαστε @αλλιώς»  το οποίο θα υλοποιηθεί ως εξής:

Ημερ/νία-Ώρα Τόπος Συνάντησης Συμμετέχοντες

Θέμα /Επιμορφώτριες

Τετάρτη

21/04/2021

Ώρα

9.00-11.00 πμ.

Εκπ/κοί

7ης ενότητας ΠΔΕ Δυτ. Ελλάδας

«Συναντιόμαστε @λλιώς»

Ελένη Κουρλέση, Κοινωνική Λειτουργός

Βίκυ Κυρίτση, Κοινωνική Λειτουργός, Msc Σχολικής Ψυχολογίας,

Κατερίνα Νικολακοπούλου,  ΣΕΕ ΠΕ70

Προκειμένου να καταστεί εφικτός ο καλύτερος προγραμματισμός του εργαστηρίου, παρακαλώ όσοι/ες συνάδελφοι επιθυμείτε να συμμετέχετε σε αυτό να δηλώσετε την πρόθεση συμμετοχή σας στην παρακάτω φόρμα:

ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΣΤΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ

ΘΕΜΑ β:  Μηνιαίος Προγραμματισμός εθελοντικών συναντήσεων συνεργασίας και ανταλλαγής καλών πρακτικών εξ ΑΕ  μεταξύ εκπαιδευτικών των Ομάδων Σχολείων- «Ο διαδικτυακός ψηφιακός πίνακας Whiteboard.fi και η παιδαγωγική /διδακτική του αξιοποίηση στην εξ Αποστάσεως Εκπαίδευση»

Σε συνέχεια του καθορισμού προγράμματος συναντήσεων συνεργασίας μηνός Απριλίου  εκπαιδευτικών Ομάδων Σχολείων κοινοποιούμε το παρακάτω πρόγραμμα. Κατά την διάρκεια των συναντήσεων αυτών:

1. θα συζητηθούν και θα διαχυθούν καλές πρακτικές εξ Αποστάσεως Εκπαίδευσης από συναδέλφους εκπαιδευτικούς σχολείων της 7ης ενότητας Δημοτικών Σχολείων ή /και
  2. θα τεθούν και θα συζητηθούν θέματα από τους συμμετέχοντες με βάση τις ανάγκες και τα ενδιαφέροντά τους.

Ειδικότερα στις συναντήσεις αυτού του μήνα θα παρουσιαστεί μεταξύ και άλλων, το δωρεάν διαδικτυακό εργαλείο Whiteboard.fi το οποίο επιτρέπει την δημιουργία μιας εικονικής τάξης σε ελάχιστα δευτερόλεπτα. Στην τάξη αυτή, κάθε μαθητής /τρια έχει στην διάθεσή του/της έναν ψηφιακό πίνακα για να συμμετάσχει στις δραστηριότητες του μαθήματος, ενώ ο/η εκπαιδευτικός μπορεί να παρακολουθεί όλους τους/τις μαθητές/τριες που εργάζονται. Επίσης, θα συζητήσουμε τρόπους παιδαγωγικής/ διδακτικής αξιοποίησης του εργαλείου αυτού στη διδασκαλία των μαθημάτων κατά την εξΑΕ.

Για τον καλύτερο προγραμματισμό των συναντήσεων, παρακαλώ όσοι /ες συνάδελφοι επιθυμείτε να συμμετέχετε στην συνάντηση συνεργασίας των Ομάδων Σχολείων σας, να δηλώσετε την πρόθεση συμμετοχή σας στην παρακάτω φόρμα:

ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ  ΣΤΗΝ  ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΤΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΣΧΟΛΕΙΩΝ

Οι συναντήσεις συνεργασίας των Ομάδων Σχολείων θα υλοποιηθούν σύμφωνα με τον παρακάτω πίνακα:

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ ΗΜΕΡΩΝ & ΩΡΩΝ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΩΝ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ ΜΕ ΟΜΑΔΕΣ ΣΧΟΛΕΙΩΝ
Ημερ/νίες-Ώρες Τόπος Συνάντησης Εκπαιδευτικοί  Επιμορφωτές
 Παρασκευή

2/4/2021

09:00 – 11:00 π.μ.

1ης   & 2ης

ΟΜΑΔΑΣ ΣΧΟΛΕΙΩΝ

Κατερίνα Νικολακοπούλου,

ΣΕΕ ΠΕ70

&

Κωνσταντίνος Τσάκωνας, Εκπαιδευτικός ΠΕ70, 18ου Δ. Σ. Πατρών

Παρασκευή

16/4/2021

09:00 – 11:00 π.μ.

3ης  & 4ης ΟΜΑΔΑΣ ΣΧΟΛΕΙΩΝ

Η συμμετοχή στις συναντήσεις συνεργασίας Ομάδων Σχολείων είναι προαιρετική.