3D Desktop!!

Αν και η τεχνολογία έχει εξελιχθεί με τεράστιους ρυθμούς τα τελευταία 20 χρόνια, κάτι που δείχνει να μένει το ίδιο είναι το δισδιάστατο περιβάλλον εργασίας ενός λειτουργικού συστήματος.

Το BumpTop προτείνει να αλλάξετε πλήρως το τρόπο με τον οποίο χειρίζεστε έναν υπολογιστή φέρνοντας το desktop σας στις τρεις διαστάσεις και κάνοντας το τόσο οικείο όσο το γραφείο σας. Το περιβάλλον του προγράμματος είναι πλήρως παραμετροποιήσιμο και η χρήση του μπορεί να γίνει είτε με το ποντίκι είτε με τα δάκτυλα φτάνει να υπάρχει υποστήριξή touch στο hardware σας (πχ tablet pc).

Μερικές από τις δυνατότητες του BumpTop είναι η εύκολη ομαδοποίηση αρχείων και καταλόγων, η εντυπωσιακή εμφάνιση φωτογραφιών καθώς και το εύκολο ανέβασμα φωτογραφιών σε γνωστά social media όπως το facebook και το twitter.

Στο παρακάτω video μπορείτε να δείτε αρκετές από τις δυνατότητες του BumpTop και το τρόπο χειρισμού του ενώ οι χρήστες Windows XP/Vista μπορούν να κατεβάσουν τη δωρεάν έκδοση του προγράμματος και να τη δοκιμάσουν.

Πηγή: www.insomnia.gr

Σχολιασμός:

Πως θα σας φαινόταν αν αντί για το κλασσικό και για πολλούς βαρετό δισδιάστατο desktop σας έχετε ένα τρισδιάστατο desktop που θα μπορείτε να τακτοποιήτε τα πράγματα που έχετε στην επιφάνεια εργασίας σαν να έχετε ένα γραφείο?? Μπορείτε να κάνετε στοίβες, να κρεμάσετε σημειώσεις στον τοίχο, να ανεβάζετε εικόνες στο facebook με ένα απλά drag n’ drop ή και να διαγράφετε και να τακτοποιήτε το “γραφείο” σας με μια κίνηση, και όλα αυτά δωρεάν.
Να και κάτι πρωτότυπο που δεν βλέπουμε συχνά. Δοκιμάστε το και δεν θα χάσετε…. 🙂

Download:http://bumptop.com/download.php

Video για την λειτουργία του BumpTop:

Νέος Atom 2.0GHz

intel_atom.jpg
Το νέο chip της εταιρείας προορίζεται για φορητές Internet συσκευές και έρχεται ένα χρόνο αφού η Intel κυκλοφόρησε για πρώτη φορά τον Atom

Η Intel γιόρτασε, χτες, την επέτειο του ενός χρόνου της δημοφιλούς της σειράς μικρο-επεξεργαστών, Atom, ανακοινώνοντας τη νέα έκδοση του chip των 2GHz.

O πρόεδρος της Intel, Anand Chandrasekher, ανακοίνωσε το νέο chip, την Τετάρτη στο Intel Developer Forum (IDF) στο Πεκίνο, βγάζοντας έναν μικρό υπολογιστή από την τσέπη του.

Ο Chandrasekher δήλωσε κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης «σήμερα ανακοινώνουμε δύο νέα προϊόντα της σειράς Atom. Τον Ζ550, o οποίος είναι ο πρώτος επεξεργαστής 2GHz που χωράει στην τσέπη σας».

O Z550 προορίζεται για φορητές Internet συσκευές (MIDs) και τρέχει σε έως 2GB μνήμης DDR2DRAM.

Η δεύτερη νέα σειρά Z είναι ο Z515, ο οποίος τρέχει σε ταχύτητες έως και 1,2GHz ενώ και αυτός προορίζεται για την αγορά MID.

Και τα δύο chips έχουν δημιουργηθεί να είναι αποδοτικά όσον αφορά στην κατανάλωση της ενέργειας ώστε οι μικρές μπαταρίες των φορητών συσκευών να αντέχουν για περισσότερο χρόνο.

Οι δύο μικρο-επεξεργαστές περιλαμβάνουν την τεχνολογία της Intel, Hyperthreading, η οποία τους επιτρέπει να τρέχουν πιο αποδοτικά πολλαπλά προγράμματα σε μια συσκευή αλλά και να προβάλουν πιο πλούσια γραφικά.

Πηγή: www.pcw.gr

Σχολιασμός:

Μια νέα προσθήκη στην επιτυχημένη σειρά atom που πλέον έχει το μονοπώλιο στα netbook. Συνεχίζει τους atom στα 1.6 και 1,66Ghz δίνοντας περισσότερες δυνατότητες σε multitasking. Καλοδεχούμενος…!!