ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ 2018-19

Η Θεματική εβδομάδα τη φετινή χρονιά πραγματοποιήθηκε από 20/5-24/5/2019 και αναπτύχθηκαν όλοι οι άξονες, όπως αυτοί ορίζονται από το ΙΕΠ. Έτσι εκτός από προβολές ταινιών, βίντεο της εκπαιδευτικής τηλεόρασης και αθλητικές εκδηλώσεις, κλήθηκαν και μίλησαν στους μαθητές οι παρακάτω φορείς:

–Εκπρόσωποι του Γενικού Νοσοκομείου Κορίνθου από το τμήμα του καθηγητή Ν. Καμπά  με θέμα: «Γνωρίζω και προστατεύω το σώμα μου: διασφαλίζω το δικαίωμά μου στη ζωή»

–Η κα Σουλτάνα Αλεβίζου, με θέμα: «Η επιλογή του επαγγέλματος υπό την οπτική του φύλου».

ΓΙΟΡΤΗ ΑΠΟΦΟΙΤΗΣΗΣ 2018-19

Πολύ κέφι, φαγητό και χορός κυριαρχούσαν στην τελετή αποφοίτησης που διοργάνωσε ο σύλλογος γονέων και κηδεμόνων. Πλήθος κόσμου, γονείς και φίλοι, πλαισίωσαν την εκδήλωση. Ευχαριστούμε θερμά το σύλλογο για την πρωτοβουλία του και τον συντοπίτη μας Άρη Σταύρου που διέθεσε το συγκρότημά του για την εκδήλωση και έκανε πρόβες τραγουδιού στους μαθητές. Στο τέλος δόθηκαν από το σύλλογο αναμνηστικά στους αποφοίτους

=========================================================

ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΜΑΘΗΤΡΙΑΣ

Πολλά συγχαρητήρια στη μαθήτρια Τσετσάκου Λαμπρινή της Α’ Γυμνασίου του σχολείου μας που πήρε το 2ο Βραβείο στον 4ο Παγκορινθιακό Μαθητικό Λογοτεχνικό Διαγωνισμό που διοργάνωσε το ΓΕΛ Βέλου. Η Λαμπρινή βραβεύτηκε για το ποίημά της με τίτλο «Το ημερολόγιο με τις ζωγραφιές». Της ευχόμαστε κάθε επιτυχία στη ζωή της και καλή πρόοδο.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΝΔΟΣΧΟΛΙΚΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ

ΕΞΕΤΑΣΤΕΑ ΥΛΗ ΕΝΔΟΣΧΟΛΙΚΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ

Α ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ και ΦΥΣΙΚΗ

Ν.Ε. ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ /ΓΛΩΣΣΑ

Β ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ

ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ

Ν.Ε. ΓΛΩΣΣΑ

ΦΥΣΙΚΗ

Γ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ

ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ

ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ

ΦΥΣΙΚΗ

Αξιολόγηση προσφορών για τα Ιωάννινα

ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΠΡΟΣΦΟΡΩΝ ΓΙΑ ΙΩΑΝΝΙΝΑ

ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΩΝΤΑΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΕΦΗΒΟΥΣ

Θα χαρούμε να σας δούμε στην εκδήλωση-ομιλία που θα γίνει στο σχολείο μας. Για περισσότερες πληροφορίες πατήστε εδώ

========================================================

Με μεγάλη επιτυχία στέφθηκε η ομιλία που έγινε στο σχολείο μας με πρωτοβουλία του συλλόγου διδασκόντων και του συλλόγου γονέων-κηδεμόνων, την Τετάρτη 21 Νοεμβρίου 2018 με θέμα: «Επικοινωνώντας με τους εφήβους».  Η ομιλία πραγματοποιήθηκε από ψυχολόγο του «Δίολκος¨ (Κέντρο Πρόληψης Εξαρτήσεων Ν. Κορινθίας). Στο τέλος της ομιλίας ακολούθησε συζήτηση-διάλογος με τους γονείς που ανταποκρίθηκαν στην πρόσκληση.

========================================================

Μαθήματα παροχής Α’ βοηθειών

Με μεγάλη προσοχή παρακολούθησαν οι μαθητές μας τα μαθήματα παροχής Α’ Βοηθειών από την κ. Βασιλική Παππά, εκπρόσωπο του Ερυθρού Σταυρού, την Πέμπτη 17/1/2019. Τα παιδιά συμμετείχαν ενεργά στο β’ μέρος της παρουσίασης που είχε βιωματικό χαρακτήρα και έμαθαν τεχνικές παροχής βοήθειας σε συνανθρώπους μας που βρίσκονται σε κίνδυνο.

Επιστημονικό Συμπόσιο για τα Εμβόλια

Διαβάστε το σχετικό έγγραφο: Επιστημονικό Συμπόσιο για τα Εμβόλια

Ενημέρωση Γονέων

Η ενημέρωση των γονέων-κηδεμόνων θα γίνεται κάθε Τρίτη και Τετάρτη από τις 10.00 π.μ. ως τις 12.00 μ.μ.

Είμαστε στη διάθεσή σας σε κάθε περίπτωση και μετά από τηλεφωνική επικοινωνία, εάν δεν μπορείτε να έλθετε τις συγκεκριμένες ημέρες.

Εγγραφές στο Γυμνάσιο

Δικαιολογητικά εγγραφής στο Γυμνάσιο

Για την εγγραφή μαθητή/τριας σε Γυμνάσιο οι ενδιαφερόμενοι/ες καλούνται, προκειμένου να ολοκληρώσουν την εγγραφή τους, να υποβάλουν τα παρακάτω δικαιολογητικά  μέχρι την έναρξη των μαθημάτων:

α. Απολυτήριο Δημοτικού, εφόσον αυτό δεν έχει διαβιβαστεί υπηρεσιακά.

β. Υπεύθυνη Δήλωση του ν. 1599/1986 (Α’ 75), του κηδεμόνα του/της μαθητή/τριας ή του/της ιδίου/ας αν είναι ενήλικος/η στην οποία θα δηλώνονται (Κατεβάστε το έντυπο της Υπεύθυνης Δήλωσης)

αα) Η νομιμότητα της άσκησης της κηδεμονίας σε περίπτωση που ο/η μαθητής/τρια είναι ανήλικος/η, εκτός εάν έχει ήδη υποβάλει δήλωση κηδεμονίας κατά την εγγραφή τον Ιούνιο.

ββ) Η αποδοχή της ηλεκτρονικής ενημέρωσης για ζητήματα της πορείας φοίτησης του/της μαθητή/ριας, καθώς και η ηλεκτρονική διεύθυνση για την παραλαβή των ηλεκτρονικών μηνυμάτων ή ο αριθμός του κινητού τηλεφώνου στο οποίο θα αποστέλλονται τα SMS.

γ. Φωτοαντίγραφο δελτίου αστυνομικής ταυτότητας του/της μαθητή/τριας ή Πιστοποιητικό του Δήμου/Δημοτικής Ενότητας στα Μητρώα του οποίου είναι εγγεγραμμένος/η ο/η μαθητής/τρια, εφόσον δεν έχει δελτίο αστυνομικής ταυτότητας.