Ο μήνας Οκτώβριος είναι αφιερωμένος στη Διατροφή και την Υγεία με δύο καθοριστικές ημερομηνίες την 16η Οκτωβρίου «Παγκόσμια Ημέρα Διατροφής» και την 24η Οκτωβρίου «Παγκόσμια Ημέρα κατά της Παχυσαρκίας».
Με αφορμή τις Ημέρες αυτές το πρόγραμμα ΕΥΖΗΝ ( Εθνική Δράση Υγείας για τη Ζωή των Νέων) του Υπουργείου Παιδείας, έχει δημιουργήσει εκπαιδευτικό υλικό και προτείνει δράσεις σχετικές με τη διατροφή και τη σωματική δραστηριότητα , που μπορούν να υλοποιηθούν στα πλαίσια Προγραμμάτων Αγωγής Υγείας και γενικότερα των σχολικών δραστηριοτήτων.
Πληροφορίες μπορείτε να αναζητήσετε στην ιστοσελίδα του προγράμματος καθώς και στο γραφείο Σχολικών Δραστηριοτήτων της Δ.Ε. Κορινθίας για την υποστήριξη των δράσεων αυτών με διαδραστικές παρεμβάσεις και βιωματικά εργαστήρια.