ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΡΗΝΑΚΙ!

Συγγραφέας: | 22 Ιανουαρίου 2019
| 1 σχόλιο |

Η ΕΙΡΗΝΗ Β. ΠΟΛΥΚΡΕΤΗ, ΘΕΟΛΟΓΟΣ, ΕΠΙ ΧΡΌΝΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ ΚΑΙ ΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙΑ ΤΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΤΡΑΓΑΙΑΣ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΙΑ ΚΟΝΤΑ ΜΑΣ. ΑΠΕΒΙΩΣΕ ΣΤΙΣ 21/1/2019, ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ , ΟΠΟΥ  ΤΕΛΕΣΤΗΚΕ ΚΑΙ Η ΚΗΔΕΙΑ ΤΗΣ.

ΥΠΗΡΞΕ ΜΙΑ ΔΥΝΑΜΙΚΗ ΚΑΙ ΔΡΑΣΤΗΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ, ΑΡΙΣΤΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ, ΜΕ ΑΓΑΠΗ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΣΕΒΑΣΜΟ ΣΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ. ΑΦΗΣΕ ΠΛΟΥΣΙΟ ΣΥΓΓΡΑΦΙΚΟ ΕΡΓΟ ΜΕ ΠΟΛΛΑ ΒΙΒΛΙΑ, ΥΜΝΟΥΣ ΚΑΙ ΠΟΙΗΤΙΚΕΣ ΣΥΛΛΟΓΕΣ. ΗΤΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΑΛΗ ΧΡΙΣΤΙΑΝΗ ΚΑΙ ΕΚΑΝΕ ΑΘΟΡΥΒΑ ΠΟΛΛΕΣ ΦΙΛΑΝΘΡΩΠΙΕΣ. ΘΑ ΘΥΜΟΜΑΣΤΕ ΠΑΝΤΑ ΤΗΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΤΗΣ ΣΥΝΕΠΕΙΑ, ΤΗΝ ΚΑΛΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΙΑ ΤΗΣ.

Ο ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ ΤΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΜΑΣ, ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕ ΣΥΛΛΥΠΗΤΗΡΙΟ ΨΗΦΙΣΜΑ ΣΤΟΝ ΤΟΠΙΚΟ ΤΥΠΟ, ΥΨΩΣΕ ΜΕΣΙΣΤΙΑ ΤΗ ΣΗΜΑΙΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΚΑΙ ΠΡΟΣΕΦΕΡΕ ΕΝΑ ΠΟΣΟΝ, ΑΝΤΙ ΣΤΕΦΑΝΟΥ, ΓΙΑ ΦΙΛΑΝΘΡΩΠΙΚΟ ΣΚΟΠΟ.

κάτω από: Αρχειακό υλικό

ENGLISH BREAKFAST IN CLASS!

Συγγραφέας: | 15 Ιανουαρίου 2019
| 1 σχόλιο |

ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΗΣ Β ΤΑΞΗΣ, ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΑΝ ΤΟ ΠΛΗΡΕΣ ΑΓΓΛΙΚΟ ΠΡΩΙΝΟ ΣΤΗΝ ΤΑΞΗ! ΜΕ ΕΡΡΓΑΣΙΕΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΔΙΚΕΣ ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΕΣ, ΟΡΓΑΝΩΣΑΝ ΕΝΑΝ ΛΑΧΤΑΡΙΣΤΟ ΜΠΟΥΦΕ ΠΡΩΙΝΟΥ, ΜΕ:

SCRABBLED EGGS, PANKCAKES, HOME MADE MARMELADE, PUDDING, TOAST, PEANUT BUTTER, ORANGE JUICE AND… LOTS OF TEA!!!!

κάτω από: Αρχειακό υλικό

Για όσους μαθητές θέλουν να συνεχίσουν να προγραμματίζουν και μέσα στις γιορτές, οι σύνδεσμοι παρακάτω θα σας οδηγήσουν στα θυμωμένα πουλάκια 🙂

Πατήστε τον σύνδεσμο που αντιστοιχεί στο τμήμα σας:

Α1Α2Β1Β2Γ1Γ2

κάτω από: Υλικό μαθημάτων

ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ!!!

Συγγραφέας: | 12 Δεκεμβρίου 2018
| 1 σχόλιο |

(Ο οικολογικός εορταστικός διάκοσμος στο τμήμα Β2, υπ. καθηγήτρια Στεφανία Ψαρρά)

κάτω από: Αγγλικά

Ενημερωτικό σημείωμα για την Ενισχυτική Διδασκαλία

Η Ενισχυτική Διδασκαλία είναι πρόγραμμα που επιτρέπει σε μαθητές/τριες που χρειάζονται ενίσχυση ή θέλουν να βελτιώσουν τις επιδόσεις τους να παρακολουθήσουν επιπλέον μαθήματα.

Ποια είναι τα μαθήματα της Ενισχυτικής Διδασκαλίας;

• Νεοελληνική Γλώσσα και Γραμματεία
  • Αρχαία Ελληνική Γλώσσα και Γραμματεία
  • Μαθηματικά
  • Φυσική
  • Χημεία
  • Αγγλικά

Επιλέγετε ένα ή και όλα τα παραπάνω μαθήματα

Πότε και πού γίνονται τα μαθήματα;

Τα μαθήματα γίνονται στο σχολείο μετά τη λήξη του ημερήσιου προγράμματος

Ποιος διδάσκει;

Διδάσκουν εκπαιδευτικοί που προσλαμβάνονται ειδικά για το σκοπό αυτό και όχι οι εκπαιδευτικοί του σχολείου.

Πώς μπορεί να συμμετέχει το παιδί μου;

Συμπληρώνετε μια αίτηση-δήλωση που παίρνετε από το σχολείο ή στον παρακάτω σύνδεσμο, την οποία καταθέτετε στο σχολείο.

ΑΕΡΟΜΟΝΤΕΛΙΣΜΟΣ

Συγγραφέας: | 4 Νοεμβρίου 2018
| 1 σχόλιο |

Στα πλαίσια της εκδρομής μας στο Σαγκρί, ο κ. Νίκος Κουτελιέρης, πατέρας μαθητή μας, έκανε επίδειξη αερομοντελισμού στο χώρο του «αεροδρομίου». Οι μαθητές ενθουσιάστηκαν και πολλοί θέλησαν να γνωρίσουν καλύτερα αυτή την υπέροχη δραστηριότητα! Ευχαριστούμε!!

κάτω από: Αρχειακό υλικό

Το επισκεφθήκαμε στα πλαίσια της εκπαιδευτικής εκδρομής μας στις 30/10/18.

Το μοναστήρι του Αγίου Ελευθερίου βρίσκεται στη νότια πλευρά του χωριού Σαγκρί. Αποτελείται από το καθολικό και από το διώροφο συγκρότημα,που χρησίμευε για κατοικία των μοναχών και αργότερα λειτούργησε ως σχολή κατά τη διάρκεια της Τουρκοκρατίας. Στο τέμπλο της μονής υπάρχουν ενδιαφέρουσες εικόνες όπως του Αγίου Ελευθερίου, του Παντοκράτορος, του Αγίου Αρτεμίου, καθώς και της Παναγίας Ελεούσας.

Το μοναστήρι περιλαμβάνει αποθήκες, κελλιά και μια μεγάλη αίθουσα, που παλαιά λειτουργούσε σαν αίθουσα διδασκαλίας και βιβλιοθήκη. Η μονή Αγίου Ελευθερίου υπήρξε αξιόλογο θρησκευτικό και πνευματικό κέντρο κατά τη διάρκεια των δύο τελευταίων αιώνων της Τουρκοκρατίας.

Στις 8 Νοεμβρίου 2015, επαναπατρίσθηκε στη Νάξο η Ιερή Λειψανοθήκη με αποτμήματα Τιμίων Λειψάνων 13 Αγίων της Εκκλησίας, που κατασκευάσθηκε το 1817 ἀπό τόν ἀοίδιμο Ιερομόναχο και Ηγούμενο της Ιεράς Μονής Αγίου Ελευθερίου Σαγκρίου, Νάξου, Καλλίνικο Βαρβατάκη. (πηγή: naxos press)

Λειτουργείται στις 15 Δεκεμβρίου κάθε χρόνο και όλο το καλοκαίρι είναι ανοικτό στους επισκέπτες.

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ: ΜΑΡΙΑ ΓΡΑΤΣΙΑ

Παλιότερα Άρθρα »