Γυμνάσιο – Λύκειο Σούρπης

email : mail@gym-sourp.mag.sch.gr Τηλ: 24220 31479

Περιβαλλοντική εκδρομή του Γυμνασίου Σούρπης στα Ιωάννινα

Απρ 202428

Στο πλαίσιο του προγράμματος περιβαλλοντικής εκπαίδευσης «Το Δάσος μας χρειάζεται», πραγματοποιήθηκε τριήμερη εκπαιδευτική εκδρομή στα Ιωάννινα και τα Ζαγοροχώρια (25-27/04/2024), με συμμετοχή 15 μαθητριών και μαθητών της Γ΄ τάξης του Γυμνασίου Σούρπης, μελών της περιβαλλοντικής ομάδας του σχολείου μας. Τους μαθητές συνόδευαν οι υπεύθυνοι καθηγητές του προγράμματος Μαμούρας Δημήτριος και Μακρή Μαρία.

Οι κύριες επισκέψεις περιβαλλοντικού και ευρύτερου ενδιαφέροντος της εκδρομής έγιναν:

Στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Μετεώρων και Μουσείο Μανιταριών. Τα παιδιά ξεναγήθηκαν στην πλούσια συλλογή μανιταριών της χώρας, έμαθαν για τα δάση όπου αυτά αναπτύσσονται και θαύμασαν τη συλλογή ταριχευμένων ζώων και πουλιών της ελληνικής πανίδας, αλλά και εξωτικών ειδών.

Στο Μουσείο Αλή Πασά και Επαναστατικής Περιόδου, στη Νήσο Ιωαννίνων. Με μεγάλο ενδιαφέρον, τα παιδιά περιηγήθηκαν στα μοναδικά εκθέματα του μουσείου και τον πανέμορφο περιβάλλοντα χώρο.

Στο Κέντρο Πληροφόρησης Ασπραγγέλων Ζαγορίου, της Μονάδας Διαχείρισης Εθνικού Πάρκου Βορείας Πίνδου. Μέσα από τις παρουσιάσεις και το υλικό του κέντρου, τα παιδιά μυήθηκαν στα σημαντικά οικολογικά και πολιτιστικά χαρακτηριστικά της προστατευόμενης περιοχής της Βόρειας Πίνδου, γνώρισαν τη χλωρίδα και εντυπωσιάστηκαν με τα μεγάλα ζώα της, όπως αρκούδες, λύκους και αγριόγιδα.

Στη Θέση Οξυά και το Πέτρινο Δάσος. Οι τοποθεσίες απέχουν λίγα χιλιόμετρα από το χωριό Μονοδένδρι. Τα παιδιά απόλαυσαν την εμπειρία της πανοραμικής θέας στο φαράγγι του Βίκου. Επιπλέον, με κιάλια και τηλεσκόπιο καταδύθηκαν βαθιά στα 900μ. του φαραγγιού μέχρι τον Βοϊδομάτη ποταμό και σκαρφάλωσαν στις κορυφές των βουνών που το περιτριγυρίζουν.

Στο Μονοδένδρι και τη Μονή Αγίας Παρασκευής Ζαγορίου. Το χωριό αποτελεί ένα από τα πιο όμορφα και χαρακτηριστικά Ζαγοροχώρια και το μικρό, αλλά επιβλητικό μοναστήρι λίγο έξω από το χωριό, προσφέρει μαγικές εικόνες στο φαράγγι του Βίκου.

Στο Πάρκο Ερμηνείας Οικοσυστήματος Λίμνης Παμβώτιδας. Χρησιμοποιώντας το τηλεσκόπιο και τα κιάλια, εντοπίσαμε περισσότερα από δέκα διαφορετικά είδη πουλιών της λίμνης Παμβώτιδας, ενώ οι πινακίδες του πάρκου μας ενημέρωσαν για τα σπουδαιότερα φυτά και ζώα της λίμνης, αλλά και την αλληλεπίδραση του ανθρώπου με το οικοσύστημα της Παμβώτιδας και των γειτονικών περιοχών.

Στο γραφικό Μέτσοβο. Στάση ξεκούρασης και αναψυχής στον παραδοσιακό ορεινό οικισμό.

Κατά γενική ομολογία, η εκδρομή στέφθηκε με επιτυχία, συμβάλλοντας σημαντικά στην απόκτηση νέων γνώσεων και εμπειριών, προσφέροντας ταυτόχρονα στιγμές χαράς και ψυχαγωγίας. Το ραντεβού ανανεώθηκε για την επόμενη σχολική χρονιά, με τη συνέχιση των δράσεων της περιβαλλοντικής ομάδας του σχολείου μας!

Link: ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΕΚΔΡΟΜΗΣ

pp2pp4 pp3 pp1

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Περιβαλλοντική εκδρομή του Γυμνασίου Σούρπης στα Ιωάννινα

Τα σχόλια είναι κλειστά.