Εργασίες Β’ Γυμνασίου στο μάθημα της Πληροφορικής

Οι μαθητές της Β’ Γυμνασίου, στο μάθημα της Πληροφορικής, δημιούργησαν ηλεκτρονικά ερωτηματολόγια για τα θέματα που φαίνονται παρακάτω.

Προώθησαν τα ερωτηματολόγια αυτά και ανταποκρίθηκε ικανοποιητικός αριθμός ατόμων διαφόρων ηλικιών.

Τα δεδομένα της έρευνάς τους τα επεξεργάστηκαν με σκοπό τη δημιουργία γραφημάτων και την εξαγωγή συμπερασμάτων.

Επιπλέον, δημιούργησαν μικρές ιστορίες για το κάθε θέμα, γράφοντας οι ίδιοι το σενάριο, τους διαλόγους, σκηνοθετώντας και παίζοντας.

Είχαν την ευκαιρία να επεξεργαστούν το βίντεο που δημιούργησαν και να ηχογραφήσουν και να επεξεργαστούν τα σχόλια για τα αποτελέσματα της έρευνας.

Παρακάτω θα δείτε μέρος από τις δημιουργίες των μαθητών οι οι οποίες έχουν επεξεργαστεί και έχουν κοπεί οι σκηνές που βιντεοσκοπήσαμε ώστε να μη φαίνονται οι μαθητές μιας και οι ίδιοι δε το επιθυμούσαν.