Αρχείο ημέρας 14 Μαΐου 2020

Μάιος 2020

25/4/1850: Ο Πάουλ Γιούλιους φον Ρόιτερ, ιδρυτής του πρακτορείου ειδήσεων Reuters, χρησιμοποιεί 40 περιστέρια για να μεταφέρει στους πελάτες του το κλείσιμο των τιμών του χρηματιστηρίου.

Πράγματα που πρέπει να γνωρίζουμε για τον ερχομό μας στο σχολείο

1. Από την 18-5-20 τα μαθήματα ξεκινούν για τους μαθητές και τις μαθήτριες του Γυμνασίου. Οι μαθητές μέσω της ιστοσελίδας πρέπει να ενημερωθούν για το υποτμήμα στο οποίο ανήκουν και να προσέρχονται στο σχολείο σύμφωνα με το πρόγραμμα που έχει αναρτηθεί.
  2. Το ωράριό μας ξεκινά στις 8:00, όπως και πριν. Το ωρολόγιο πρόγραμμα ισχύει όπως είχε διαμορφωθεί πριν το κλείσιμο του σχολείου. Οι γονείς θα ενημερώνονται μέσω mail για τυχόν απουσίες των εκπαιδευτικών και την αναπροσαρμογή του ήδη υπάρχοντος προγράμματος.
  3. Οι απουσίες των μαθητών/μαθητριών δεν προσμετρούνται μόνο στην περίπτωση που οι κηδεμόνες των παιδιών προσκομίσουν τη σχετική υπεύθυνη δήλωση για τον COVID 19 (υπάρχει στην ιστοσελίδα). Σε αντίθετη περίπτωση καταχωρίζονται κανονικά.
  4. Στην ιστοσελίδα έχουν αναρτηθεί άρθρα που θα βοηθήσουν τα παιδιά και τους γονείς στο να κατανοήσουν και να αντιμετωπίσουν τις ιδιαιτερότητες της νέας καθημερινότητάς μας. Οι γονείς καλό είναι να μελετήσουν το υλικό με τα παιδιά και να τα προετοιμάσουν έτσι ώστε να προστατεύσουν τον εαυτό τους και τους άλλους.
  5. Ο χώρος του σχολείου έχει καθαριστεί και απολυμανθεί. Επιμείνετε στα παιδιά σας στο θέμα της καθαριότητας και της υγιεινής.
  6. Επισκέψεις στο σχολείο δεν επιτρέπονται και επομένως δεν θα επιτρέπεται η είσοδος σε κανέναν εκτός των μαθητών και των εκπαιδευτικών. Μπορείτε να επικοινωνείτε τηλεφωνικά με το σχολείο για οτιδήποτε χρειαστεί.

Πρόγραμμα υποτμημάτων

Υποτμήματα – κατανομή μαθητών