Ενισχυτική διδασκαλία 2020-2021

Όσοι ενδιαφέρεστε, παρακαλείσθε να αποστείλετε την αίτηση συμπληρωμένη και υπογεγραμμένη ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ στο email του σχολείου έως τις 2-12-2020.

Υπόδειγμα αίτησης_δήλωσης μαθημάτων 2020_2021   (αρχείο docx)

Υπόδειγμα αίτησης_δήλωσης μαθημάτων 2020_2021   (αρχείο pdf)

Δημοσιεύθηκε στη Τα νέα μας | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ενισχυτική διδασκαλία 2020-2021

Ωρολόγιο εβδομαδιαίο πρόγραμμα από 23/11/2020

Το πρόγραμμα ισχύει από Δευτέρα 23/11/2020

Κλικ για μεγέθυνση

Δημοσιεύθηκε στη Τα νέα μας | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ωρολόγιο εβδομαδιαίο πρόγραμμα από 23/11/2020

Σχολική εκδήλωση για την 47η επέτειο του Πολυτεχνείου

Σήμερα ημέρα 17 Νοεμβρίου, οι εκδηλώσεις του σχολείου θα πραγματοποιηθούν ανά τμήμα με τους υπεύθυνους των τμημάτων.

• Μαθητές Α και Β τάξης: Οι μαθητές των τάξεων Α και Β γυμνασίου θα συνδεθούν στις εικονικές τάξεις των υπεύθυνων εκπαιδευτικών ακολουθώντας τον σύνδεσμο που έχει αποσταλεί στα e-mails των γονέων/κηδεμόνων.
  • Μαθητές Γ τάξης: Λόγω αδυναμίας (τεχνικής) μαζικής αποστολής όλων των e-mails σε πολλούς παραλήπτες του σχολείου, όσοι μαθητές της Γ γυμνασίου δεν έχουν λάβει τα e-mails θα συνδεθούν στην εικονική τάξη του υπεύθυνου εκπαιδευτικού τους ακολουθώντας τον αντίστοιχου σύνδεσμο του ακόλουθου πίνακα.

Πίνακας εικονικών τάξεων για τη Γ γυμνασίου (ανενεργό)

Δημοσιεύθηκε στη Τα νέα μας | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Σχολική εκδήλωση για την 47η επέτειο του Πολυτεχνείου

Σύνδεσμοι εικονικών τάξεων εκπαιδευτικών

Σας ενημερώνουμε ότι οι σύνδεσμοι των εικονικών τάξεων θα αποσταλούν στα e-mails των γονέων ή κηδεμόνων.

Οι νέοι σύνδεσμοι οφείλονται στις αλλαγές που πραγματοποίησε η Cisco για την εφαρμογή Webex Meetings.

Τα στοιχεία του πίνακα προκύπτουν βάσει αυτών που κοινοποιήθηκαν στο σχολείο έως και 16/11/2020.

Παρακαλούμε να επισκέπτεστε την σελίδα και τα e-mails για τυχόν αλλαγές και ενημερώσεις.

Δημοσιεύθηκε στη Τα νέα μας | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Σύνδεσμοι εικονικών τάξεων εκπαιδευτικών

Νέο ωρολόγιο εβδομαδιαίο πρόγραμμα

Το πρόγραμμα ισχύει από Δευτέρα 16/11/2020

Κλικ για μεγέθυνση

Δημοσιεύθηκε στη Τα νέα μας | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Νέο ωρολόγιο εβδομαδιαίο πρόγραμμα

Σας ενημερώνουμε ότι σύμφωνα με τροποποίηση της Υπουργικής Απόφασης Αριθμ.120126/ΓΔ4-ΦΕΚ3882/Β/12-9-2020 «Παροχή σύγχρονης εξ αποστάσεως εκπαίδευσης για το σχολικό έτος 2020-2021», το νέο ωράριο λειτουργίας τηλεκπαίδευσης ισχύει από Πέμπτη 12/11/2020 και διαμορφώνεται ως ακολούθως:

Διδακτική ώρα Διάρκεια
Διάρκεια διαλείμματος
8:30 9:10 10′
9:20 10:00 10′
10:10 10:50 10′
11:00 11:40 10′
11:50 12:30 10′
12:40 13:20 10′
13:30 14:10

Παρακαλούμε να επισκέπτεστε τακτικά το blog του σχολείου και τα e-mail για έγκαιρη ενημέρωση.

Δημοσιεύθηκε στη Τα νέα μας | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ενημέρωση σχολικής κοινότητας για το νέο ωράριο λειτουργίας του σχολείου με τηλεκπαίδευση

Σας ενημερώνουμε ότι στο σημερινό πρόγραμμα τηλεδιασκέψεων του σχολείου μας εμφανίστηκαν δυσλειτουργίες, όπως αντίστοιχα και σε πάρα πολλές περιοχές της χώρας.

Επισυνάπτουμε την ανακοίνωση του υπουργείου παιδείας και θρησκευμάτων.

09-11-20  Διευκρινίσεις σχετικά με το σύστημα τηλεκπαίδευσης Webex

Δημοσιεύθηκε στη Τα νέα μας | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ενημέρωση σχολικής κοινότητας για την σημερινή δυσλειτουργία της πλατφόρμας Webex

Ενημέρωση σχολικής κοινότητας για την διεξαγωγή μαθημάτων με τηλεκπαίδευση

Ώρες διεξαγωγής των μαθημάτων και εβδομαδιαίο πρόγραμμα.

Διδακτική ώρα Διάρκεια Διάρκεια διαλείμματος
8:15 8:50 15′
9:05 9:40 15′
9:55 10:30 15′
10:45 11:20 15′
11:35 12:10 15′
12:25 13:00 15′
13:15 13:50

Κλικ για μεγέθυνση

Οδηγίες προς τους μαθητές για την διεξαγωγή των τηλεδιασκέψεων

Οι συμμετέχοντες μαθητές θα πρέπει να:

1. Εισέρχονται έγκαιρα στην εικονική τάξη με το πλήρες πραγματικό τους ονοματεπώνυμο. Σε αντίθετη περίπτωση δεν θα γίνονται δεκτοί από τον εκπαιδευτικό.
  2. Έχουν «κλειστά» το μικρόφωνο και την κάμερα κατά την είσοδο τους στην εικονική τάξη. Η χρήση της κάμερας μπορεί να γίνει σε συνεννόηση με τον διδάσκοντα και συστήνεται η αποφυγή χρήσης όταν η ταχύτητα της σύνδεσης είναι χαμηλή. Να ενεργοποιούν το μικρόφωνο κατόπιν αιτήματος για να πάρουν το λόγο και αποδοχής του από τον καθηγητή.
  3. Τηρούν τους κανόνες σωστής συμπεριφοράς καθ’ όλη τη διάρκεια μαθήματος (τηλεδιάσκεψης). Σε αντίθετη περίπτωση ο καθηγητής μπορεί να «απομακρύνει» μαθητή από το μάθημα αποσυνδέοντας τον από την εφαρμογή.
  4. Να αποφύγουν ενέργειες καταγραφής εικόνας και ήχου με κάθε μέσο, καθώς αυτές συνιστούν παράνομη ενέργεια και ως εκ τούτου επιβάλλονται οι κυρώσεις του άρθρ. 38 του ν. 4624/2019 (Κοινή Υπουργική Απόφαση Αριθμ.120126/ΓΔ4-ΦΕΚ3882/Β/12-9-2020 «Παροχή σύγχρονης εξ αποστάσεως εκπαίδευσης για το σχολικό έτος 2020-2021»)

Οι μαθητές μπορούν κατά τη διάρκεια της τηλεδιάσκεψης, να χρησιμοποιούν τη συνομιλία (chat) για υποβολή ερωτημάτων στον καθηγητή, καθώς και για συζήτηση σχετική με το αντικείμενο της διδασκαλίας. Η παρέκκλιση από τους κανόνες σωστής συμπεριφοράς αποτελεί αιτία για απομάκρυνση του μαθητή από το μάθημα.

Οδηγίες προς τους μαθητές, για χρήση της εφαρμογής τηλεκπαίδευσης Webex Meeetings (χρήση ηλεκτρονικού υπολογιστή, smartphone / tablet)

Οδηγίες προς τους μαθητές, για χρήση της εφαρμογής τηλεκπαίδευσης Webex Meeetings χωρίς δυνατότητα σύνδεσης στο διαδίκτυο  (χρήση σταθερού τηλεφώνου)

Δημοσιεύθηκε στη Τα νέα μας | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ενημέρωση σχολικής κοινότητας για την διεξαγωγή μαθημάτων με τηλεκπαίδευση

Οδηγίες προς τους μαθητές για είσοδο στην υπηρεσία ηλεκτρονικής τάξης

Στο πλαίσιο προετοιμασίας της σχολικής μονάδας για παροχή υπηρεσιών ηλεκτρονικής τάξης, παραθέτουμε ένα σύντομο οδηγό εισόδου.

Οδηγίες εισόδου στην ηλεκτρονική τάξη

Δημοσιεύθηκε στη Τα νέα μας | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Οδηγίες προς τους μαθητές για είσοδο στην υπηρεσία ηλεκτρονικής τάξης

Κανονισμός λειτουργίας του Γυμνασίου Πολυκάστρου

ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ 2020-2021