Κλειστά λόγω εκλογών ΕΛΜΕ.

Σας ενημερώνουμε ότι την Τρίτη 11/12/18 τα σχολεία του νομού Κιλκίς θα
παραμείνουν κλειστά λόγω της πραγματοποίησης εκλογών για την ανάδειξη
του νέου Δ.Σ. της ΕΛΜΕ  Κιλκίς (σύμφωνα με το αρ. πρωτ 41/29-11-2018 της
Ένωσης Λειτουργών  Μ.Ε. Κιλκίς).

Από τη Διεύθυνση του Γυμνασίου Πολυκάστρου

Δημοσιεύθηκε στη Τα νέα μας | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Κλειστά λόγω εκλογών ΕΛΜΕ.

Ολοκληρώθηκε η συμμετοχή μαθητών του γυμνασίου Πολυκάστρου στην ευρωπαϊκή εβδομάδα προγραμματισμού την περίοδο 6-21 Οκτωβρίου 2018, [μια από τις 36000 προς 41000 συνολικά (88%) δράσεις που διοργανώθηκαν σε σχολεία στην Ευρώπη] με τις αντίστοιχες βεβαιώσεις συμμετοχής για τους μαθητές και τον υπεύθυνο εκπαιδευτικό.

Οι επιμορφωτικές συναντήσεις συνεχίζονται με σκοπό τον προγραμματισμό του αυτοσχέδιου ρομποτικού οχήματος βασισμένο στον μικροελεκτή ATmega328P  της open source πλατφόρμας Arduino/Genuino.

Το απαραίτητο υλικά (μικροελεγκτές, breadboard κλπ.) χρηματοδοτήθηκαν από τον υπεύθυνο της δράσης εκπαιδευτικό του σχολείου Κωνσταντίνο Κωνσταντινίδη Ηλεκτρονικό Φυσικό.

Δημοσιεύθηκε στη Τα νέα μας | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ολοκληρώθηκε η συμμετοχή μαθητών του γυμνασίου Πολυκάστρου στην ευρωπαϊκή εβδομάδα προγραμματισμού.

ΟΙ ΜΕΡΕΣ ΕΠΙΣΚΕΨΙΜΟΤΗΤΑΣ

Ενημερώνουμε τους γονείς & κηδεμόνες των μαθητών του Γυμνασίου Πολυκάστρου πως, επειδή το ωρολόγιο πρόγραμμα του σχολείου δεν έχει σταθεροποιηθεί ακόμα, προσωρινά ορίζονται ως οι μέρες επισκεψιμότητας για την ενημέρωση τους σχετικά με την πρόοδο των μαθητών κάθε Τετάρτη και Πέμπτη, κατά τις ώρες που προκύπτουν από τα κενά των εκπαιδευτικών σύμφωνα με  το προσωρινό ωρολόγιο πρόγραμμα που δίνεται στους μαθητές κάθε βδομάδα. Για οποιαδήποτε αλλαγή θα ενημερωθείτε με νεώτερη ανακοίνωση.

Δημοσιεύθηκε στη Τα νέα μας | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΟΙ ΜΕΡΕΣ ΕΠΙΣΚΕΨΙΜΟΤΗΤΑΣ

EU Code Week 2018 από το Γυμνάσιο Πολυκάστρου ν. Κιλκίς.

EU Code Week 2018 από το Γυμνάσιο Πολυκάστρου Κιλκίς. 3 επιμορφωτικές βιωματικές συναντήσεις μαθητών της Α, Β και Γ γυμνασίου με προγραμματισμό σε γλώσσα C του μικροελεγκτή Atmega328 της πλατφόρμας ανοιχτού κώδικα Arduino/Genuino. Συνεχίζουμε!

Δημοσιεύθηκε στη Τα νέα μας | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο EU Code Week 2018 από το Γυμνάσιο Πολυκάστρου ν. Κιλκίς.

Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού 2018

Δημοσιεύθηκε στη Ανακοινώσεις, Δραστηριότητες | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού 2018

Οι εκλογές του Συλλόγου Γονέων & Κηδεμόνων του Γυμνασίου Πολυκάστρου θα διεξαχθούν την Πέμπτη 4 Οκτωβρίου και ώρα 17:30 στο χώρο του σχολείου. Η παρουσία σας κρίνεται απαραίτητη.
Δημοσιεύθηκε στη Τα νέα μας | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΠΡΟΣ ΓΟΝΕΙΣ ΚΑΙ ΚΗΔΕΜΟΝΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΠΟΛΥΚΑΣΤΡΟΥ- ΟΙ ΕΚΛΟΓΕΣ ΤΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΓΟΝΕΩΝ&ΚΗΔΕΜΟΝΩΝ.

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΟΝΙΩΝ-ΚΗΔΕΜΟΝΩΝ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ ΤΗΣ Α’ ΤΑΞΗΣ.

Αγαπητοί γονείς-κηδεμόνες των μαθητών της A΄ τάξης,

στις 26 Σεπτεμβρίου 2018, ημέρα Τετάρτη και ώρα 12:10 π.μ. σας προσκαλούμε στο χώρο του Γυμνασίου Πολυκάστρου, όπου θα πραγματοποιηθεί ενημέρωση για τη λειτουργία του σχολείου μας. Η παρουσία σας κρίνεται απαραίτητη.

Δημοσιεύθηκε στη Τα νέα μας | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΟΝΙΩΝ-ΚΗΔΕΜΟΝΩΝ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ ΤΗΣ Α’ ΤΑΞΗΣ.

ΑΝΑΡΤΗΜΕΝΟ ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΦΘΙΝΟΠΩΡΙΝΟ ΕΜΒΟΛΙΑΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 2018

Δημοσιεύθηκε στη Τα νέα μας | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ανακοίνωση από τη Διεύθυνση Κτηνιατρικής της Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας σχετικά με την ενημέρωση των πολιτών για τη διενέργεια του προγράμματος του διά του στόματος εμβολιασμού των αλεπούδων κατά της λύσσας το φθινόπωρο του 2018.

ΑΓΙΑΣΜΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ

Ο αγιασμός για την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς θα πραγματοποιηθεί στις 11/09/2018 και ώρα 9.00. Παρακαλούνται οι μαθητές να προσέλθουν με τις τσάντες τους , καθώς θα ακολουθήσει η διανομή των σχολικών βιβλίων.

Τα δρομολόγια των λεωφορείων θα ξεκινήσουν στις 7.30 το πρωί. Για την ώρα της επιστροφής θα ενημερωθείτε τη μέρα του αγιασμού ή θα υπάρξει νεώτερη ανακοίνωση το μεσημέρι της Δευτέρας, 10/9/18.

Δημοσιεύθηκε στη Τα νέα μας | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΑΓΙΑΣΜΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ

Καλό καλοκαίρι!

Τα παιδιά της Γ’ Γυμνασίου (της ομάδας αστρονομίας), λίγο πριν φύγουν, άφησαν στο σχολειό μας ένα διαστημικό αποτύπωμα. Τους ευχόμαστε χαρούμενες και δημιουργικές διαδρομές στη συνέχεια της πορείας τους. Ευχόμαστε καλό καλοκαίρι σε όλα τα παιδιά και καλή αντάμωση τον Σεπτέμβριο!

Δημοσιεύθηκε στη Τα νέα μας | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Καλό καλοκαίρι!