Αρχείο ημέρας 17 Μαρτίου 2019

Μάρτιος 2019

Eκπαιδευτική επίσκεψη της ομάδας Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης του Γυμνασίου Πολυκάστρου στο Α.Π.Θ.

Την Τετάρτη 13-03-2019, πραγματοποιήθηκε η εκπαιδευτική επίσκεψη της ομάδας

Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης του Γυμνασίου Πολυκάστρου στους Εργαστηριακούς χώρους του Τομέα Ηλεκτρονικής και Ηλεκτρονικών Υπολογιστών του Τμήματος Φυσικής του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης.

Η όλη περιήγηση και ενημέρωση στους εργαστηριακούς χώρους του τομέα πραγματοποιήθηκε  από τον κ Νικολαϊδη Εμμανουήλ ΕΔΙΠ, για τις εκπαιδευτικές δραστηριότητες του τομέα τόσο σε προπτυχιακό όσο και σε μεταπτυχιακό επίπεδο.

Συγκεκριμένα ξεναγηθήκαμε στο εργαστηριακό χώρο αναλογικών ηλεκτρονικών, όπου οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να χειριστούν εργαστηριακά ηλεκτρονικά όργανα, όπως παλμογράφο και γεννήτρια συχνοτήτων και μετέπειτα στον χώρο δημιουργίας τυπωμένων κυκλωμάτων (PCB).

Τέλος, είχαμε την ευκαιρία να παρακολουθήσαμε για λίγο μεταπτυχιακό εργαστηριακό μάθημα προγραμματισμού για ηλεκτρονικά συστήματα μετρήσεων και ελέγχου στο χώρο ψηφιακών ηλεκτρονικών και ενημερωθήκαμε από τον κ. Κωνσταντάκο Βασίλειο (διδάσκων εξωτερικό συνεργάτη) για το λογισμικό που χρησιμοποιείται.

Ευχαριστούμε θερμά για την έγκριση της επίσκεψης, την υποδοχή και την ξενάγηση, τους κυρίους Εμμανουήλ Νικολαϊδη ΕΔΙΠ, Στυλιανό Σίσκο Καθηγητή και Διευθυντή του Τομέα Ηλεκτρονικής και Ηλεκτρονικών Υπολογιστών του Τμήματος, Αλκιβιάδη Μπάη Καθηγητή και Πρόεδρο του Τμήματος Φυσικής.

Η ομάδα περιβαλλοντικής εκπαίδευσης:

Κωνσταντίνος Ζωσιμίδης (Μαθητής Γ Γυμνασίου)

Συμεών Καρανικόλας (Μαθητής Γ Γυμνασίου)

Περικλής Μπουρλής (Δ) (Μαθητής Γ Γυμνασίου)

Αγορίτσα Βασιλείου (Εκπαιδευτικός Φυσικός)

Κωνσταντίνος Κωνσταντινίδης (Υπεύθυνος προγράμματος, Εκπαιδευτικός Ηλεκτρονικός Φυσικός MSc )