Αρχείο ημέρας 25 Απριλίου 2013

Απρίλιος 2013

Διάκριση του σχολείου μας στην 5η Πανελλήνια Συνάντηση Σχολικών Χορωδιών

Την Παρασκευή 1 Μαρτίου 2013 η χορωδία και η ορχήστρα του Γυμνασίου Πολυκάστρου συμμετείχαν στην 5η Πανελλήνια Συνάντηση Σχολικών Χορωδιών, που πραγματοποιήθηκε στην πόλη της Καρδίτσας στο πλαίσιο του Διεθνούς Φεστιβάλ Καρδίτσας. Μία συνάντηση στην οποία έλαβαν μέρος 72 χορωδίες και οργανικά σύνολα (περίπου 3.500 μαθητές!) από Ελλάδα και εξωτερικό.

Η χορωδία και η ορχήστρα του σχολείου μας διακρίθηκε και τώρα τους δίνεται η δυνατότητα να εκπροσωπήσουν την Ελλάδα σε διεθνή φεστιβάλ, διαγωνισμούς και συναυλίες.

Δείτε φωτογραφίες και βίντεο στο τέλος του άρθρου…

Αναλυτικά αναφέρεται στη σχετική επιστολή από τον κ. Ευθυμιάδη, καλλιτεχνικό διευθυντή του Φεστιβάλ:

Αγαπητέ κ. Λέφα,

Θα ήθελα κατ’ αρχάς να σας ευχαριστήσω για μια ακόμη φορά για τη συμμετοχή της εξαιρετικής Χορωδίας σας στην 5η Πανελλήνια Συνάντηση Σχολικών Χορωδιών Καρδίτσας. Η παρουσία σας ήταν ένα πολύ σημαντικό γεγονός για το Φεστιβάλ Σχολικών Χορωδιών. Η θαυμάσια Χορωδία σας προσέφερε ευχάριστες στιγμές που θα τις θυμούμαστε για πολύ καιρό.

Κύριε Διευθυντά,

Θα ήθελα να σας παρακαλέσω να κρατήσουμε την επαφή και να εξετάσουμε τη δυνατότητα η εξαιρετική Σχολική σας Χορωδία να εκπροσωπήσει το Θεσμό και την Ελλάδα σε Διεθνή Φεστιβάλ, Διαγωνισμούς και Συναυλίες στο άμεσο μέλλον. Γι’ αυτό θα πρέπει να είμαστε σε συνεχή επαφή.

Ελπίζουμε να σας δούμε και του χρόνου στην 6η Πανελλήνια Συνάντηση Σχολικών Χορωδιών, η οποία θα πραγματοποιηθεί από 7 έως 15 Μαρτίου 2014.

Συγχαρητήρια σε σας προσωπικά, στα παιδιά, αλλά κυρίως στον κ. Αποστόλου Παναγιώτη για το σημαντικό του έργο και το πολύ ενδιαφέρον ρεπερτόριο που μας παρουσίασε.

Νίκος Ευθυμιάδης

Ο Καλ/κος Διευθυντής

Το πρόγραμμα που παρουσίασε η χορωδία και η ορχήστρα του σχολείου μας ήταν το ακόλουθο:

1. Viva la musica (M. Praetorius)
  2. Ωδή στη χαρά ( L.v. Beethoven)
  3. Επιτάφιος του Σείκιλου
  4. Του μικρού βοριά (Οδ. Ελύτη, Μ. Θεοδωράκη)
  5. Ήταν πέντε ήταν έξι (Στ. Κουγιουμτζή)
  6. Το μινόρε της αυγής (Μ. Μάτσα, Σπ. Περιστέρη)
  7. Στης πικροδάφνης τον ανθό (Παραδοσιακό)

Στη χορωδία συμμετείχαν οι εξής μαθήτριες:

Κατερίνα Γκαντίδου, Γαβριέλα Γκαντίδου, Μανουέλα Γκαντίδου, Θάλεια Γκιώση, Βάγια Ίγγιλης, Γεωργία Μεραχτσάκη, Κατερίνα Μετοχιανάκη, Σταματία Μίγκου, Σωτηρία Μουρτιάδου, Άνη Παπά, Ξένια Παρδάλη, Μπλεόνα Σκεντέρη, Αλεξάνδρα Συμεωνίδου, Αντιγόνη Συριανόγλου, Παρασκευή Τσέλιου, Μαρία Φαρφάρα, Ηλιάννα Χαρτοματσίδου, Μαρία Χαρτοματσίδου, Ειρήνη Χατζηδημητρίου.

Στην ορχήστρα συμμετείχαν οι εξής μαθητές:

Απόστολος Μαργαρίτης (μπουζούκι), Νίκος Μαυρίδης (τουμπελέκι), Παρασκευάς Παπαδόπουλος (τουμπελέκι), Παναγιώτης Σκέμπης (κιθάρα), Παρασκευάς Σταυρόπουλος (τρομπέτα), Σταμάτης Σταυρόπουλος (κλαρινέτο), Νίκος Τζουρτζουκλής (κιθάρα), Γιάννης Χαντζίδης (σαξόφωνο).

Υπεύθυνος χορωδίας και ορχήστρας: Παναγιώτης Αποστόλου.

Το Σάββατο 2 Μαρτίου οι μαθητές και οι συνοδοί εκπαιδευτικοί επισκέφτηκαν τη Λίμνη Πλαστήρα και τα Μετέωρα.

Συνοδοί εκπαιδευτικοί:

Ανδρέας Λέφας, Κατερίνα Λαμπρινού, Αλέκα Σολδάτου, Πόπη Απουσίδου, Λεωνίδας Δεβετζής, Ελένη Γούργουλη, Όλγα Καραγκεζίδου, Μορφούλα Καρακατσάνη, Παναγιώτης Αποστόλου.

Βίντεο

1. Παρουσίαση