Στα πλαίσια του μαθήματος της Λογοτεχνίας της Α’ Γυμνασίου είχαν οι μαθητές και οι μαθήτριες του Α1 τμήματος την ευκαιρία να γίνουν σεναριογράφοι, ηθοποιοί και σκηνοθέτες.
Αφού επεξεργάστηκαν το κείμενο του Καραγκιόζη και κάνανε και την απαραίτητα ανάλυσή του, ήρθε η ώρα της δραματοποίησης.
Η διδάσκουσά τους, κυρία Δ. Καμάρα, τους έδωσε την άσκηση: παιδιά, χωριστείτε σε ομάδες, μοιραστείτε τους ρόλους, γράψτε ένα διάλογο, ένα σκετς με ηθικό δίδαγμα στο τέλος, πάρτε φιγούρες κ δώστε ζωή στο θέατρο σκιών.
Τα παιδιά ενεργοποίησαν την φαντασία τους και μέσα από ομαδοσυνεργατική μέθοδο βγήκε ενα άριστο αποτέλεσμα! Παιδιά, είσασταν υπέροχες κ υπέροχοι όλοι.
Μπράβο σας!
Η διδάσκουσα
Καμάρα Δήμητρα