Λειτουργία τμημάτων ένταξης

Ξεκίνησε φέτος στο σχολείο μας η λειτουργία των Τμημάτων Ένταξης!!!

unnamed

Το Τμήμα Ένταξης αποτελεί θεσμό της Ειδικής Αγωγής και λειτουργεί μέσα στο γενικό σχολείο ως ξεχωριστό τμήμα. Έχει στόχο την εκπαιδευτική παρέμβαση στους μαθητές με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες που χρήζουν περαιτέρω ενίσχυσης και καθοδήγησης.

Μαθητές από όλο το εύρος των ειδικών εκπαιδευτικών αναγκών, το οποίο ενδέχεται να περιλαμβάνει παιδιά με ειδικές μαθησιακές δυσκολίες (δυσλεξία, δυσαριθμισία, δυσαναγνωσία κ.α), με περιορισμένες νοητικές δυνατότητες, διάχυτες αναπτυξιακές διαταραχές,διάσπαση προσοχής ή/και υπερκινητικότητα, προβλήματα συμπεριφοράς, ήπιες αισθητηριακές μειονεξίες, ακόμα και παιδιά με κάποιο ψυχικό ή ψυχολογικό πρόβλημα.

Οι μαθητές που έχουν επιλεγεί για να συμμετέχουν στο τμήμα ένταξης οργανώνονται σε ομάδες σύμφωνα με τις εκπαιδευτικές τους ανάγκες. Ο εκπαιδευτικός ειδικής αγωγής λαμβάνοντας υπόψη το ιστορικό και τις δυνατότητες των μαθητών καταρτίζει εξειδικευμένο πρόγραμμα και χρησιμοποιεί  εναλλακτικούς τρόπους μάθησης και καθοδήγηση.

Υπεύθυνες καθηγήτριες: Τσολάκη Άννα -Μαρία & Παυλίδου Μαρία