Μήνας: Μάιος 2023
Στα πλαίσια της δράσης _Η σχολική βιβλιοθήκη αρωγός στη διαμεσολάβηση των συγκρούσεων μεταξύ των μαθητών_ του Γυμνασίου Νιγρίτας κατά
Ομιλία με θέμα «Τα σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα»
Την Τετάρτη 3 Μαΐου 2023 οι μαθητές της Γ΄ Γυμνασίου ενημερώθηκαν από ομάδα επιστημόνων ιατρών της Διεύθυνσης Υγείας και Κοινωνικής Μέριμνας Ν. Σερρών για τα σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα και τους τρόπους πρόληψης και θεραπείας. Η ομιλία πραγματοποιήθηκε στο αμφιθέατρο του σχολείου και ακολούθησε συζήτηση και επίλυση των αποριών των μαθητών.
Ημερίδα με θέμα «Το Διαδίκτυο και οι κίνδυνοι για τους εφήβους»
Την Παρασκευή 28 Απριλίου 2023 πραγματοποιήθηκε στο αμφιθέατρο του σχολείου ομιλία με θέμα το «Διαδίκτυο και οι κίνδυνοι για τους εφήβους». Όλοι οι μαθητές ενημερώθηκαν από τους αστυνομικούς της Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος για τους κινδύνους που ελλοχεύει η χρήση του διαδικτύου και η ενασχόληση με τα κοινωνικά δίκτυα. Με την ομιλία αυτή ολοκληρώθηκε ένας κύκλος ενημερωτικών συναντήσεων προς τους μαθητές αλλά και τους γονείς και κηδεμόνες με στόχο την πρόληψη επικίνδυνων καταστάσεων που μπορεί να προκύψουν από την χρήση του διαδικτύου.