Αρχική » Δράσεις - Εκδηλώσεις » Διδακτική επίσκεψη στο Αρχαιολογικό Μουσείο Αιανής Σχ.έτους 2023-2024

Διδακτική επίσκεψη στο Αρχαιολογικό Μουσείο Αιανής Σχ.έτους 2023-2024

Στο πλαίσιο του εορτασμού της ˝Ευρωπαϊκής ημέρας Συντήρησης˝ το σχολείο μας συμμετείχε στη δράση που πραγματοποίησε το Αρχαιολογικό Μουσείο Αιανής με τίτλο «Συντηρώντας τον πλούτο του παρελθόντος».

Την Τετάρτη 12 Οκτωβρίου οι μαθητές και οι μαθήτριες του Γυμνασίου μας είχαν την τύχη να ξεναγηθούν στο Μουσείο της Αιανής και να παρακολουθήσουν από κοντά την διαδικασία καθαρισμού και συντήρησης των αρχαιολογικών ευρημάτων καθώς και των βυζαντινών εικόνων. Επίσης γνώρισαν τις μεθόδους συντήρησης που εφαρμόζονται καθώς και τα εργαλεία του συντηρητή.

Ήταν μια πρωτόγνωρη εμπειρία μιας και τα εργαστήρια δεν είναι ανοικτά στο ευρύ κοινό. Τέλος ήταν πολύ ενδιαφέρουσα η επισήμανση ότι κάποιες από τις βυζαντινές εικόνες ήταν από την  περιοχή μας (από τον ενοριακό ναό Αγ.Νικολάου Αηδονοχωρίου ).

Ευχαριστούμε πολύ στους συντηρητές γι’ αυτήν την  εμπειρία που μας προσέφεραν στα παιδιά μας, όπως και την ξεναγό του Μουσείου για την τόσο αναλυτική και βιωματική ξενάγηση