Αρχική » Χωρίς κατηγορία » Πανελλήνιος Διαγωνισμός Εκπαιδευτικής Ρομποτικής 2018

Πανελλήνιος Διαγωνισμός Εκπαιδευτικής Ρομποτικής 2018

Το Γυμνάσιο Νέας Αρτάκης συμμετείχε και φέτος στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Εκπαιδευτικής Ρομποτικής.

Την ομάδα μας αποτελούσαν οι  Θάνος Καλαβρής, Αναστασία Δήσου, Δημήτρης Παραλέκας και Τένια Καραμάντουλα. Την προετοιμασία τους είχε αναλάβει ο καθηγητής Πληροφορικής του Γυμνασίου Ν. Αρτάκης κ. Περουτσέας Ευστράτιος.

Η ομάδα μας έλαβε μέρος αρχικά στον Περιφερειακό Διαγωνισμό Εκπαιδευτικής Ρομποτικής που πραγματοποιήθηκε στο 3ο Γυμνάσιο Λαμίας στις 25-2-2018 όπου είχε την καλύτερη παρουσία και κατέλαβε την πρώτη θέση.

Προκρίθηκε έτσι  για τον τελικό του διαγωνισμού ο οποίος πραγματοποιήθηκε στο κλειστό Ολυμπιακό Γυμναστήριο Γαλατσίου την Κυριακή 4 Μαρτίου 2018. Στον τελικό συμμετείχαν πάνω από 250 ομάδες δημοτικών, γυμνασίων και λυκείων από όλη την Ελλάδα.

Η ομάδα μας είχε μια εξαιρετική παρουσία και κατετάγη στην 24η θέση κάνοντας περήφανους  τους γονείς, τους μαθητές και τους καθηγητές του σχολείου μας.