Κατά το σχολικό έτος 2023-2024 συγκροτήθηκε και λειτούργησε στο Γυμνάσιο Ν. Αγχιάλου εκπαιδευτικός όμιλος με θέμα «Προλήψεις- Δεισιδαιμονίες: το παράδοξο  ως κοινωνικά αποδεκτό», με υπεύθυνους εκπαιδευτικούς  τις: Βλαχάβα Σταυρούλα ΠΕ01 και Γουργιώτου Καλλιόπη ΠΕ02. Οι μαθητές της Β΄τάξης  που συμμετείχαν στην  ομάδα είναι οι: Γεωργοπούλου Αποστολία, Γιώτη Καλλιρόη,  Ευαγγελοπούλου Μαρία, Καραντενίζη Ιωάννα,  Μπέλλου Γεωργία, Μπέλλου Αικατερίνη.

Στα πλαίσια λειτουργίας του ομίλου οι μαθητές αναζήτησαν στο κοινωνικό τους περίγυρο προλήψεις και δεισιδαιμονίες, πήραν συνέντευξη, εμπνεύστηκαν και δημιούργησαν τα δικά τους έργα τα οποία εντάχθηκαν σε μια παρουσίαση.

Μέσα από όλη την παραπάνω διαδικασία οι μαθητές  κατανόησαν  το «παράδοξο»  όλων αυτών των προλήψεων και ταυτόχρονα ψυχαγωγήθηκαν ανακαλύπτοντας  τo ανορθολογικό περιεχόμενο τους.

ΔΕΙΣΙΔΑΙΜΟΝΙΕΣ – ΠΡΟΛΗΨΕΙΣ