Ημερομηνία εισαγωγικών εξετάσεων για την Α’ Γυμνασίου Μουσικού Σχολείου Σάμου

Ενημερώνουμε τους υποψήφιους για την Α’ τάξη του Μουσικού Γυμνασίου Σάμου σχολικού έτους 2022-23 ότι οι εισαγωγικές εξετάσεις θα πραγματοποιηθούν σε αίθουσα των Γυμνασίων (Κανάρη 13, Σάμος) την Πέμπτη 16  Ιουνίου 2022 στις 09.30 το πρωί. Πιο συγκεκριμένα:

• Οι εξετάσεις θα ξεκινήσουν με τη γραπτή δοκιμασία (ακρόαση ηχητικού) στις 10.00 πμ. Η δοκιμασία αυτή δεν είχε πραγματοποιηθεί τις δύο προηγούμενες χρονιές λόγω μέτρων για τον covid-19.
  • Στη συνέχεια οι υποψήφιοι θα συνεχίσουν με την προφορική διαδικασία σε γρουπ 5 μαθητών ενώπιον 5μελούς επιτροπής. Οι ώρες για το κάθε γκρουπ θα ανακοινωθούν νωρίτερα από τη διεύθυνση του σχολείου με τηλεφωνική επικοινωνία.
  • Οι υποψήφιοι μαθητές θα έχουν τη δυνατότητα να εισέρχονται στο χώρο των γυμνασίων με ΜΟΝΟ έναν συνοδό.
  • Η προσέλευση τους θα γίνει μισή ώρα πριν την γραπτή δοκιμασία, δηλ. στις 09.30 πμ για την ταυτοποίηση στοιχείων (ταυτότητα ή ταυτοπροσωπία από ΚΕΠ).
  • Κατά τη διάρκεια της γραπτής εξέτασης οι υποψήφιοι πρέπει να φορούν προστατευτική μάσκα.
  • Για τους υποψήφιους που επιθυμούν να εξεταστούν στην προαιρετική διαδικασία εκτέλεσης οργάνου, θα πρέπει να έχουν μαζί τους το μουσικό όργανο (εκτός από πιάνο και ντραμς τα οποία θα υπάρχουν στο χώρο εξέτασης).
  • Για το περιεχόμενο των προφορικών εξετάσεων θα υπάρξει διαδικτυακή ενημέρωση από το σχολείο.

Μετά το πέρας των εξετάσεων, την ίδια μέρα, θα ανακοινωθεί η λίστα των εισακτέων, επιλαχόντων και απορριπτέων στο blog του σχολείου.

Απόφαση για τις εξετάσεις