Αρχική » Δράσεις » Επίσκεψη στο Αρχαιολογικό χώρο στο Δίον 1-12-2024

7/6/1992: Σύμφωνα με στοιχεία του ΟΗΕ, ο συνολικός αριθμός των προσφύγων υπολογίζεται σε 17 εκατομμύρια

Επίσκεψη στο Αρχαιολογικό χώρο στο Δίον 1-12-2024

Την Παρασκευή 1/12/2023 οι μαθητές και οι μαθήτριες του τμήματος Α1 επισκέφθηκαν το Δίον, στο πλαίσιο του Εκπαιδευτικού προγράμματος βιωματικής μουσειακής αγωγής «Ανακαλύπτουμε το αρχαίο Δίον» με την υποστήριξη της ΔΔΕ Πιερίας και τη συνεργασία της Συμβούλου Εκπαίδευσης Φιλολόγων Πιερίας, του Τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας του Α.Π.Θ. και της Εφορείας Αρχαιοτήτων Πιερίας. Η διδακτική επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του μαθήματος της Ιστορίας Α΄ Γυμνασίου, με υπεύθυνο καθηγητή τον φιλόλογο κ Σιούλα Στυλιανό και συνοδό την κα. Φαργκάνη Παρασκευή. Εκεί οι μαθητές επισκέφτηκαν το αρχαιολογικό Μουσείο και τον αρχαιολογικό χώρο του Δίου και συμμετείχαν σε ένα τετράωρο βιωματικό μάθημα με στόχο την «ανακάλυψη» της ιστορίας του Δίου και της ευρύτερης Πιερίας.

Δίον 2

Δίον 1 censored