Αρχική » Δράσεις » Περιβαλλοντικό αποτύπωμα: Τι είναι και πώς μπορούμε να το μειώσουμε;

16/10: Παγκόσμια Ημέρα Διατροφής
Η Παγκόσμια Ημέρα Διατροφής γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 16 Οκτωβρίου, μέρα που το 1945 ιδρύθηκε ο Παγκόσμιος Οργανισμός Τροφίμων και Γεωργίας (FAO) του ΟΗΕ.

Περιβαλλοντικό αποτύπωμα: Τι είναι και πώς μπορούμε να το μειώσουμε;

Περιβαλλοντικό αποτύπωμα: Τι είναι και πώς μπορούμε να το μειώσουμε; Οι καθημερινές μας συνήθειες μπορούν να αποβούν καταστροφικές για το περιβάλλον;

Στο πλαίσιο της ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης των παιδιών για την κατανόηση αλλά και την σωστή διαχείριση του περιβαλλοντικού αποτυπώματος, έγινε παρουσίαση του θέματος από την διπλωματούχο ηλεκτρολόγο μηχανικό και μηχανικό Η/Υ του ΕΜΠ και πρόεδρο του Συλλόγου Γονέων Λάμπρου Παρασκευή, κατόπιν πρόσκλησης της από τους καθηγητές κ. Γαβρή και κ. Σιούλα, υπευθύνων της δράσης “Η Ανακύκλωση ξανα…πάει Γυμνάσιο”. Η παρουσίαση διήρκησε μια διδακτική ώρα και έγινε στους μαθητές του Γ1&Γ2 τμήματος. Ευχαριστούμε πολύ την κα Λάμπρου για την άρτια και χρήσιμη παρουσίαση!

Περιβαλλοντικό αποτύπωμα 2024