Αρχική » Δράσεις » “Συνταγές” της Μεσογείου στα εργαστήρια Δεξιοτήτων

19/10/1943: Ο μεταπτυχιακός φοιτητής ʼλμπερτ Σατζ ανακαλύπτει την στρεπτομυκίνη, το πρώτο αντιβιοτικό φάρμακο για την καταπολέμηση της φυματίωσης.

“Συνταγές” της Μεσογείου στα εργαστήρια Δεξιοτήτων

1652987818860

Στο πλαίσιο του Εργαστηρίου Δεξιοτήτων οι μαθητές/ τριες του Α4 τμήματος συγκέντρωσαν και κατηγοριοποίησαν συνταγές με τελικό αποτέλεσμα ένα βιβλίο συνταγών. Στη συγκέντρωση των συνταγών και τη φιλοτέχνηση του βιβλίου συμμετείχαν όλοι οι μαθητές/τριες  υπό την επίβλεψη της εκπαιδευτικού κας Κωφού  Χαρούλας.  Το αξιοσημείωτο είναι ότι το έργο των μαθητών παρουσιάστηκε στο ΚΕΠΕΑ Χερσονήσου Ιεράπετρας, περιβαλλοντικό Κέντρο στις Δράσεις του οποίου συμμετέχει και παρακολουθεί  η εκπαιδευτικός με την ομάδα των παιδιών του Εργαστηρίου. Την παρουσίαση στο ΚΕΠΕΑ ανέλαβαν οι μαθήτριες Σβάρνα Αγγελική και Χατζή Σοφία.

ΕΡΓΑΣΙΑ Α ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΚΑΙ ΤΑ ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ