Αρχική » Ανακοινώσεις » Storyboard για την ασφάλεια στο διαδίκτυο

16/10: Παγκόσμια Ημέρα Διατροφής
Η Παγκόσμια Ημέρα Διατροφής γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 16 Οκτωβρίου, μέρα που το 1945 ιδρύθηκε ο Παγκόσμιος Οργανισμός Τροφίμων και Γεωργίας (FAO) του ΟΗΕ.

Storyboard για την ασφάλεια στο διαδίκτυο

Ασφάλεια στο διαδίκτυο και φιλοσοφία

1η και 2η σελιδα κόμικ για την ασφαλεια στο διαδίκτυο     Στο πλαίσιο του προγράμματος Αγωγής Υγείας με τίτλο “Ασφαλεία στο διαδίκτυο”  στο οποίο συμμετέχουν μαθητές/τριες του Α4 τμήματος  χρησιμοποιήσαμε ως μέθοδο προσέγγισης το storyboard. Με το στοιχείο της αφήγησης και δημιουργίας ιστοριών προβάλλονται ιδέες για ποικιλία θεμάτων με διαδραστικό τρόπο.

Το πρόγραμμα εντάσσεται στο ευρύτερο σχέδιο δράσης για το συλλογικό προγραμματισμό του σχολείου  και υποστηρίζεται από ομάδα εκπαιδευτικών ( Άννα Δεληγιαννίδου Γαβρή Αναστασία, Αθανάσιος Παπαστάμου , Τσιουλάκη Στυλιανή, Παπαγάλου Φωτεινή ).Στο συγκεκριμένο storyboard τα παιδιά προσεγγίζουν το θέμα της ασφάλειας με φιλοσοφικό τρόπο και μέσα από τη συζήτηση με κριτικό τρόπο κατανοούν πως θα πρέπει να προσέχουν.