Εκδρομή στο Ναύπλιο-Επίδαυρο 2016..2017

nafplio1

ΕΚΔΡΟΜΗ ΣΤΟ ΝΑΥΠΛΙΟ – ΕΠΙΔΑΥΡΟ

Σχολικό Έτος: 2015 .. 2016

Η Τρίτη Τάξη του σχολείου μας πραγματοποιήσαμε την τετραήμερη εκδρομή μας στο Ναύπλιο, με αρχηγό τον Διευθυντή μας κ. Ρίζο Στυλιανό και με συνοδούς Καθηγητές την κ. Καραμήτσου Σοφία και την κ. Παληγιάννη Αικατερίνη.

nafplio2

Ξεναγηθήκαμε στην πανέμορφη πόλη του Ναυπλίου , το κάστρο της, τις πλατείες της και  ευφρανθήκαμε με τις μυρωδιές της παλαιάς πόλης.

Επίσης κάναμε ημερήσια κρουαζιέρα στα όμορφα νησιά της Ύδρας και των Σπετσών.

naflpio4

Επισκεφτήκαμε τις Μυκήνες και ξεναγηθήκαμε στους αρχαίους τάφους των Μυκηνών,  τον αρχαιολογικό χώρο των Δελφών, καθώς και την Επίδαυρο και το μοναδικό της αρχαίο θέατρο.

naflpio5

Εκεί  εμείς οι μαθητές είχαμε μια αξέχαστη εμπειρία, αφού παρουσιάσαμε  στο αρχαίο θέατρο της Επιδαύρου,  ένα απόσπασμα από την «Ελένη» του Ευρυπίδη  που προετοιμάσαμε στο σχολείο μας με τις καθηγήτριές μας την κ. Σινάνη Σταματία ΠΕ02 και την κ. Καραμήτσου Σοφία ΠΕ01.

Ήταν μια παιδαγωγική, ευχάριστη και κυρίως όμορφη και γεμάτη εκδρομή. Παραθέτουμε παρακάτω από αυτήν την εκδρομή κάποιες φωτογραφίες.