Σεπ 07

Έναρξη Σχολικού Έτους 2016_2017 – Αγιασμός

Τη Δευτέρα 12 Σεπτεμβρίου 2016 θα πραγματοποιηθεί ο Αγιασμός στο σχολείο μας στις 10:00 π.μ..

Ώρα προσέλευσης μαθητών : 9:30 π.μ.

Μετά τον Αγιασμό, οι μαθητές θα πάρουν τα βιβλία για τη νέα σχολική χρονιά.

Ο Διευθυντής και ο Σύλλογος Διδασκόντων του Γυμνασίου Λευκώνα ευχόμαστε σε γονείς και μαθητές Καλή Σχολική Χρονιά.

Μαρ 08

Προκήρυξη 4μερης εκδρομής στο Ναύπλιο

Για να δείτε την προκήρυξη για την 4μερη εκδρομή στο Ναύπλιο (7 με 10 Απριλίου 2016) κάντε κλικ εδώ.

Νοέ 23

Προκήρυξη Μονοήμερης Εκδρομής στη Θεσσαλονίκη

Για να δείτε την προκήρυξη για την εκδρομή στη Θεσσαλονίκη στις 11/12/2015 κάντε κλικ εδώ.

Σεπ 09

Έναρξη Σχολικού Έτους – Αγιασμός

Την Παρασκευή 11 Σεπτεμβρίου 2015, ξεκινάει το νέο σχολικό έτος.

Ώρα προσέλευσης μαθητών: 9:30 π.μ.

Την ίδια μέρα οι μαθητές θα πάρουν τα βιβλία για το νέο σχολικό έτος.

Σεπ 01

Πρόγραμμα Εξετάσεων Σεπτεμβρίου 2015

Το πρόγραμμα εξετάσεων Σεπτεμβρίου έχει ως:

Εξετάσεις ΣεπτεμβρίουΟ Δ/ντής

Ρίζος Στυλιανός, ΠΕ11

Απρ 02

Ημέρα Σταδιοδρομίας

Το Γυμνάσιο Λευκώνα και το Κέντρο Συμβουλευτικής και Προσανατολισμού (ΚΕΣΥΠ) Σερρών προσκαλεί τους γονείς και τους μαθητές στην Ημέρα Σταδιοδρομίας την Παρασκευή 3/4/2015 και ώρα 10:00π.μ. στο χώρο του σχολείου.

Την αφίσα επιμελήθηκε η μαθήτρια του Γ1 Ελένη Θεοδωρίδουafisa

Μαρ 18

Προσφορές Μονοήμερης Εκδρομής στη Βεργίνα – Έδεσσα

Για να δείτε τις προσφορές των πρακτορείων και την επιλογή του ταξιδιωτικού γραφείου επιλέξτε εδώ.

Φεβ 27

Προσφορές για την πολυήμερη εκδρομή της Γ’ τάξης στην Κέρκυρα

Φεβ 24

Ενημέρωση μαθητών για τον Ηλεκτρονικό Εκφοβισμό

Την Ημέρα του Ασφαλούς Διαδικτύου η ψυχολόγος κ.Γαβριήλογλου από το «Χαμόγελο του Παιδιού» πραγματοποίησε παρεμβάσεις στις τρεις τάξεις του Γυμνασίου Λευκώνα με θέμα τον Ηλεκτρονικό Εκφοβισμό.

Η ενημέρωση και συζήτηση με τους μαθητές βασίστηκε σε μια αληθινή ιστορία παιδιών στο facebook.

Οι μαθητές παρακολούθησαν την παρουσίαση και συμμετείχαν με αμείωτο ενδιαφέρον στη συζήτηση.

Ευχαριστούμε πολύ την κ.Γαβριήλογλου.

Φεβ 24

Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου 2015

SID2015_SaferinternetGR_LogoΤο σχολείο μας για άλλη μια χρονιά συμμετέχει στη δράση «Πρεσβευτών Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου 2015». Το θέμα μας και φέτος είναι «Όλοι μαζί για ένα καλύτερο διαδίκτυο» («Let’s create a better internet together»).

Οι μαθητές του σχολείου συμπλήρωσαν το ερωτηματολόγιο για τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις που έχουν ως ψηφιακοί πολίτες.Τα αποτελέσματά της έρευνας θα παρουσιαστούν και θα συζητηθούν στη συνέλευση των μαθητών του σχολείου.

Για να δείτε τα αποτελέσματα της έρευνας κάντε κλικ εδώ.

Η μαθήτρια του Β2 Αδαμαντία Παραστατίδου έφτιαξε το ινφογράφημα με θέμα ποιες υποχρεώσεις θεωρούν οι μαθητές πιο σημαντικές ως ψηφιακοί πολίτες.

ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ_adamantia

Είδαν σχετικά βίντεο από την προτεινόμενη λίστα και συζήτησαν για ανάλογα θέματα.

Ιδιαίτερα όμως στα πλαίσια της εκπαίδευσης των μαθητών  για την ασφαλή πλοήγηση στο ψηφιακό κόσμο:

•  Οι μαθητές της Α’ τάξης συμπλήρωσαν τα κουίζ για την «Αναζήτηση στο Διαδίκτυο με κριτική σκέψη» και την «Ασφάλεια στο Διαδίκτυο»  από το βιβλίο «Μαθαίνω να σερφάρω δημιουργικά και με ασφάλεια, Τα πρώτα βήματα»  της saferinternet,gr . Με αφορμή τα κουίζ συζητήσαμε για αυτά τα θέματα και τους προβληματισμούς τους.
  • Οι μαθητές της Β’ τάξης ασχολήθηκαν με τον «Οδηγό facebook» της www.safeline.gr, τις ρυθμίσεις λογαριασμού στο facebook και είδαν πώς μπορούν να συμπληρώσουν τη Φόρμα Καταγγελιών στην αντίστοιχη σελίδα. Στη συνέχεια ετοίμασαν ένα ερωτηματολόγιο με θέμα «Συμπεριφορά στα Μέσα Κοινωνικής Δικτύωσης«.
  •  Οι μαθητές της Γ τάξης είδαν πώς μπορούν να προστατεύσουν τα μηνύματά τους (tweets) στο μέσο κοινωνικής δικτύωσης twitter. Δείτε το σχετικό φύλλο εργασίας στο site της www.saferinternet.org

Παλαιότερα άρθρα «