νεο αρθρο

Τέλεση αγιασμού στο Γυμνάσιο Κρόκου

Στο σχολείο  μας  σήμερα Τρίτη 11 Σεπτεμβρίου 2018 στις 10 π.μ. τελέστηκε ο αγιασμός για την νέα σχολική χρονιά 2018-2019.

Αγιασμός για την σχολική χρονιά 2018-2019

Ο αγιασμός για την έναρξη της σχολικής χρονιάς 2018-2019,θα πραγματοποιηθεί στο Γυμνάσιο Κρόκου την Τρίτη 11 Σεπτεμβρίου 2018 στις 10:00 π.μ.

Συμμετοχή του σχολείου μας στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Φυσικής “Αριστοτέλης”

Το  σχολείο  μας  συμμετείχε την  φετινή  σχολική  χρονιά  , στον Πανελλήνιο διαγωνισμό Φυσικής “Αριστοτέλης” 2018.   Ο  διαγωνισμός  πραγματοποιήθηκε  στις  10 Μαρτίου  2018  στο  5ο  Γυμνάσιο  Κοζάνης .

Οι  μαθητές  μας  ξεδίπλωσαν τις  δεξιότητες  που  απόκτησαν  στο μάθημα  της  Φυσικής  όλα  αυτά  τα  χρόνια . Ήταν  μία  ιδιαίτερη  ευκαιρία  για  όλους  μας .

Ελπίζουμε  οι  μαθητές  μας  να  εμπνευστούν από  την  ομορφιά  των Φυσικών  Επιστημών  . Τους  ευχόμαστε  να  έχουν  καλά  αποτελέσματα .

“Μανατζάροντας την τεχνητή λίμνη” . Μία πολύ σημαντική εκδήλωση

Στα  πλαίσια  του  προγράμματος  που  εκπονεί  την  φετινή  σχολική  χρονιά  το  σχολείο μας ,-“Μανατζάροντας  την  τεχνητή  λίμνη”-, πραγματοποιήθηκε  μία  πολύ  σημαντική  εκδήλωση . Μέλη  του PMI   ενημέρωσαν  τους  μαθητές  της  περιβαλλοντικής  ομάδας  για  τον  ρόλο  του Project  Manager  κατά  την  υλοποίηση  ενός  έργου .

Συζήτησαν  μαζί  τους  αλλά  κυρίως  μέσα  από  το  παιχνίδι  ρόλων  , ήρθαν  σε  επαφή  με  τον  ρόλο  του project  manager  στις  πραγματικές  του  διαστάσεις .

Στην  εκδήλωση  παρευρέθηκαν  ο Περιφερειακός  Διευθυντής Εκπαίδευσης Δυτικής  Μακεδονίας κ. Κωνσταντόπουλος Κώνσταντίνος , η Διευθύντρια  δευτεροβάθμιας  εκπαίδευσης   περιφερειακής  ενότητας  Κοζάνης , ο υπεύθυνος  σχολικών  δραστηριοτήτων κ. Κουρούς Ιωάννης , ο υπεύθυνος ΚΕΣΥΠ κ. Σταμκόπουλος  , εκπρόσωπος  του Τεχνικού  Επιμελητηρίου   .

Ευχαριστούμε  ιδιαίτερα    όλους  τους  παρευρισκόμενους  αλλά  κυρίως  τους  προσκεκλημένους  μας . Επίσης  θέλουμε  να  ευχαριστήσουμε  ιδιαίτερα  τον  σύλλογο  Γονέων  και  Κηδεμόνων  του  Γυμνασίου  Κρόκου  που  με  παρουσία  τους  αλλά  και  την  προσφορά  τους    ενίσχυσαν  σημαντικά  την  προσπάθεια  της  διευθύντριας  αλλά  και  του  εκπαιδευτικού  προσωπικού  του  σχολείου μας  για  παροχή  εμπλουτισμένων  γνώσεων και  τεχνολογιών   στους  μαθητές  μας .

Αναβολή ανοίγματος προσφορών για την εκπαιδευτική επίσκεψη στην Κέρκυρα

Από  την διεύθυνση  του  Γυμνασίου  Κρόκου   ανακοινώνεται  ,ότι – λόγω  των  δυσμενών  καιρικών  συνθηκών  και  του  γεγονότος  ότι τα σχολεία  παραμένουν κλειστά σήμερα  27/2/2018  και  κατά  συνέπεια  καθίσταται  αδύνατη   η παρουσία  όλων  των  μελών της  επιτροπής επιλογής  στην  πλήρη  σύνθεση  της , η διαδικασία  ανοίγματος  των  προσφορών   των ταξιδιωτικών –τουριστικών γραφείων   που  αφορούν  την  εκπαιδευτική επίσκεψη του Γυμνασίου Κρόκου στην Κέρκυρα  μετατίθεται  για  την  Παρασκευή  στις 2 Μαρτίου  ,την  ίδια  ακριβώς  ώρα  στο  γραφείο  της  διευθύντριας  του Γυμνασίου Κρόκου .

Διδακτική επίσκεψη στον ΑΗΣ Μελίτης και στο εκθεσιακό κέντρο λιγνιτοφόρου περιοχής

Την Δευτέρα  18 Δεκεμβρίου 2017 η Γ  τάξη του Γυμνασίου  Κρόκου και Άνω Κώμης  πραγματοποίησε  διδακτική  επίσκεψη  στον ΑΗΣ Μελίτης  στην Φλώρινα  και  στο Εκθεσιακό Κέντρο Λιγνιτοφόρου περιοχής στην Πτολεμαϊδα . Ήταν  μία  πολύ  αξιόλογη  επίσκεψη  και  σε συνδυασμό  με τις  ενότητες  της  παραγωγής ηλεκτρικής  ενέργειας  και  γαιανθράκων  που  προηγήθηκαν , οι μαθητές με  βιωματικό  τρόπο  έκαναν  κτήμα  τους  τις  διδαχθείσες  ενότητες  .

Μέσα  σε  ένα  υπέροχα  χιονισμένο  τοπίο  και  με  εξαιρετκούς  επιστήμονες  που μας  ξενάγησαν  η διδακτική  επίσκεψη  θα  μείνει  σε  όλους  αξέχαστη .

Ευχαριστούμε  θερμα  την Δ.Ε.Η. για  την  φιλοξενία  και  συγκεκριμένα  τον κ. Γώγο  από  τον Α.Η.Σ..Μελίτης  και  την κυρία Πάτρα    από  το Εκθεσιακό Κέντρο Λιγνιτοφόρου περιοχής

Let’s do it Greece στον Κρόκο Κοζάνης

Το  Γυμνάσιο  Κρόκου  θα  συμμετέχει  στην  εθελοντική  δράση  Let;s  do  it  Greece .

Εκπαιδευτική επίσκεψη στο ΚΠΕ Βελβεντού

Το  σχολείο  μας  -Γυμνάσιο  Κρόκου  και  Γυμνασιακό  Παράρτημα  Άνω  Κώμης  –  στα  πλαίσια  της  υλοποίησης  περιβαλλοντικού  προγράμματος επίσκέφτηκε  στις  3 Φεβρουαρίου  το ΚΠΕ  Βελβεντού .

παιδαγωγική  ομάδα  του  ΚΠΕ έδωσε  τον  καλύτερο  τους  εαυτό   και  όλοι  μαζί  εκπαιδευτικοί  και  μαθητές  είχαμε  μία  δημιουργική , εποικοδομητική  και  ευχάριστη  εμπειρία . Αναμνήσεις  που  θα  μας  συνοδεύουν  πάντα .

Γνωρίζοντας την Οργανική Χημεία

Στα  πλαίσια  του  μαθήματος  της  Χημείας  της  Γ  Γυμνασίου   οι  μαθητές  εφτιαξαν  μοντέλα  χημικών  ενώσεων  και  το  διασκέδασαν. Σαν  καθηγήτρια  τους,  τους  ευχαριστώ  τόσο  πολύ  για  την  διάθεση  για  συνεργασία  και  δημιουργία .

Καλωσήρθατε  στον  κόσμο  της  επιστήμης .