Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Κέντρο Περιβαλλοντικής Ερμηνείας και Διαδραστικής Ψηφιακής Ενημέρωσης στην Πρέβεζα – 3 Απριλίου 2024

7 Απριλίου 2024 Δεν επιτρέπονται σχόλια Από ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΩΣΤΑΚΙΩΝ

Στο πλαίσιο προγράμματος περιβαλλοντικής εκπαίδευσης, το σχολείο μας πραγματοποίησε εκπαιδευτική επίσκεψη στην Πρέβεζα, την Τετάρτη 3 Απριλίου 2024, στο Κέντρο Περιβαλλοντικής Ερμηνείας και Διαδραστικής Ψηφιακής Ενημέρωσης, με τους μαθητές/τριες της Α’ τάξης.

Αρχικά ο υπεύθυνος του Φορέα Διαχείρισης Αμβρακικού μας υποδέχτηκε και μας ξενάγησε στον χώρο του Κέντρου και στη συνέχεια ακολούθησε ενημέρωση για την ιστορία και την αξία του Αμβρακικού Κόλπου καθώς και για τα είδη πουλιών που φιλοξενούνται στον προστατευμένο υδροβιότοπο.

Στη συνέχεια μεταφερθήκαμε στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας στο Νεοχώρι Πρέβεζας.

ph2

ph1

ph3 1

ph4 1

ph5

ph6

ph7

Ευχαριστούμε τον υπεύθυνο του Κέντρου Περιβαλλοντικής Ερμηνείας και Διαδραστικής Ψηφιακής Ενημέρωσης για την ξενάγηση και την ενημέρωση.