α1 10

Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία / Ημερίδα του γυμνασίου

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα των Ατόμων με αναπηρία, στο Γυμνάσιο Κατσικά έλαβε χώρα μια Ημερίδα αφιερωμένη στην Προσβασιμότητα στην Εκπαίδευση των ατόμων με αναπηρίες. Η Ημερίδα περιελάβανε εισηγήσεις αλλά και βιωματικές δράσεις με σκοπό να καλλιεργήσει την ενσυναίσθηση των μαθητών σε ζητήματα αναπηρίας και σχολικής εκπαίδευσης. Τα παιδιά δοκίμασαν να μετακινηθούν στους σχολικούς χώρους με αναπηρικό αμαξίδιο και μπαστούνια τυφλών. Έγραψαν και διάβασαν σε Μπράιγ, αναγνώρισαν αντικείμενα από τον ήχο τους, «μπήκαν» στο κεφάλι ενός ατόμου με αυτισμό κ.α. Ταυτόχρονα προσπάθησαν να αθληθούν σαν αθλητές με αναπηρία. Έτρεξαν με συνοδό-οδηγό, έκαναν ρίξεις από αμαξίδιο κ.α. Τέλος, συζήτησαν, εξέφρασαν τις απορίες τους και κατέθεσαν τις απόψεις τους σχετικά με ζητήματα στάσεων και συμπεριφορών γύρω από τα άτομα ΑΜΕΑ. Το σχολείο ευχαριστεί θερμά τη Σύμβουλο Παιδαγωγικής ευθύνης κα. Μαρούλα Παπαευσταθίου, τον κ. Δημήτρη Ντούτση, Σύμβουλο ειδικής αγωγής και την κα. Φλωρεντίνα Μπεντουλάι, φιλόλογο ειδικής αγωγής για τη συμμετοχή τους στην Ημερίδα.