ΠΕΙΡΑΜΑ ΕΡΑΤΟΣΘΕΝΗ

IMG 20240320 122551Οι μαθητές/τριες του Γ/σίου Λ.Τ. Ιτέας  για μια ακόμη χρονιά πήραν μέρος στην πανελλήνια εκπαιδευτική δράση με τίτλο «Το πείραμα του Ερατοσθένη για τον υπολογισμό της Ακτίνας της Γης-2024»

Α) Αρχικά έγινε μια παρουσίαση των ιστορικών στοιχείων του πειράματος και του Ερατοσθένη

Β) Τα παιδιά μελέτησαν το φύλλο εργασίας που έπρεπε να συμπληρώσουν και εξοικειώθηκαν με τον τρόπο διεξαγωγής του πειράματος. Βρήκαν τις συντεταγμένες του σχολείου καθώς και την απόσταση του σχολείου από τον Ισημερινό της Γης. Επίσης βρήκαν την ώρα στην οποία ο Ήλιος βρίσκεται στο ζενίθ του στον τόπο μας και έτσι εκείνη την ώρα είχαμε την μικρότερη σκιά.

Γ) Χωρίστηκαν σε μικρές ομάδες και επέλεξαν από το εργαστήριο Φυσικών Επιστημών τα αντικείμενα που θα χρησιμοποιούσαν για τις μετρήσεις όπως ορθοστάτες, μετροταινίες, μολύβια , κομπιουτεράκια.IMG 20240320 122513

Οι μαθητές ακολουθώντας την ανακαλυπτική  και ομαδοσυνεργατική  μέθοδο κατάφεραν να κατανοήσουν  τον απλό τρόπο υπολογισμού της ακτίνας της Γης.

Οι καθηγήτριες που συντόνισαν τις δράσεις και συνεργάστηκαν με τους μαθητές είναι οι:

Βυτινιώτου Έλλη-Φυσικός

Τσατσαρέλη Ευαγγελία -Πληροφορικός