Μαθητικές εκλογές 5-μελες

note1

Σήμερα 3-10-2024 ημέρα Πέμπτη διεξήχθησαν οι εκλογές για την ανάδειξη 5 μελών των τμημάτων του σχολείου μας.

Καλή επιτυχία στα πενταμελή των τμημάτων μας.

Η ενεργή συµµετοχή των µαθητών στη σχολική ζωή αποτελεί δικαίωµα των µαθητών αλλά και απαραίτητο συστατικό στοιχείο του δηµοκρατικού σχολείου.

Η συµµετοχή αυτή συνίσταται:

α) στην έκφραση των απόψεων των µαθητών για θέµατα, που σχετίζονται µε τη σχολική ζωή, και στηνακρόασή τους από τους εκπαιδευτικούς και τους άλλους µαθητές,
β) στον ενεργό ρόλο τους κατά τη λήψη αποφάσεων για θέµατα που τους αφορούν, µέσα από συλλογικές διαδικασίες ή µέσω οργάνων στα οποία συµµετέχουν οι εκλεγµένοι εκπρόσωποί τους,
γ) στην ανάθεση και ανάληψη εκ µέρους των µαθητών αρµοδιοτήτων και ευθυνών,
δ) στην ανάληψη πρωτοβουλιών εκ µέρους των µαθητών για τον εµπλουτισµό και τη βελτίωση της σχολικής ζωής

1η Άσκηση ετοιμότητας σεισμού

note1

Σήμερα, 3-10-2023 ημέρα Πέμπτη, το σχολείο μας πραγματοποίησε την 1η άσκηση ετοιμότητας για την αντιμετώπιση σεισμών. Η άσκηση ξεκίνησε στις 10:15 το πρωί και ήταν επιτυχημένη, καθώς μαθητές και εκπαιδευτικοί ενήργησαν σύμφωνα με Σχέδιο Ετοιμότητας Αντιμετώπισης Εκτάκτων Αναγκών και Σεισμού του σχολείου μας.

Συγκεκριμένα οι μαθητές με την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών:

-Προφυλάχτηκαν κάτω από τα θρανία.

-Εκκένωσαν το κτήριο σύντομα και με ασφάλεια.

-Συγκεντρώθηκαν στον προαύλιο χώρο, ο οποίος είχε οριστεί ως χώρος καταφυγής, όπου έγινε και η καταμέτρηση.