ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ
Τον Οκτώβριο του 1980, η Γενική Συνέλευση του ΟΗΕ καθιέρωσε την 16η Οκτωβρίου ως Παγκόσμια Ημέρα Διατροφής (World Food Day), με κύριο στόχο τον περιορισό της πείνας στον πλανήτη. Η διάδοση και υιοθέτηση υγιεινών διατροφικών συνηθειών αποτελεί καθοριστικό παράγοντα προάσπισης της ατομικής υγείας, καθώς και βασικό συντελεστή προαγωγής της Δημόσιας Υγείας. Με γνώμονα, λοιπόν, την προώθηση της υγιεινής διατροφής και την εισαγωγή των φρούτων στην καθημερινή διατροφική ρουτίνα των μαθητών του σχολείου μας, οι εκπαιδευτικοί κ.Κόκλα Μαρία, κος Τουρτούρης Χρήστος και κ. Φυσικούδη Μαρία έφτιαξαν την Παρασκευή 20 Οκτωβρίου 2023, μαζί με τους μαθητές των τμημάτων της Α’, Β’, Δ’ Γυμνασίου και Δ’ Λυκείου
«σουβλάκια» φτιαγμένα με φρούτα εποχής (σταφύλι, αχλάδι, μήλο).