Το σχολείο μας

Το Ενιαίο Ειδικό Επαγγελματικό Γυμνάσιο -Λύκειο Ζακύνθου(ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ.-Λ.)ιδρύθηκε με την υπ’ αριθμ.102535/Δ3/26-06-2019

(ΦΕΚ 2702/τ.Β’/02-07-2019)Υ.Α. και ξεκίνησε την λειτουργία του τον Σεπτέμβριο του 2019.

Κατά τα σχολικά έτη 2019-2020 και 2020-2021 συστεγαζόταν με το σχολικό συγκρότημα του ΕΠΑ.Λ.  στον Άγιο Κήρυκο Ζακύνθου.

Στο ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ.-Λ. Ζακύνθου το σχολικό έτος 2020-2021 φοιτούσαν δεκαεννέα (19) μαθητές/τριες από όλη την Περιφερειακή Ενότητα Ζακύνθου.

Τη σχολική χρονιά (2021-2022) το σχολείο μετεγκαταστάθηκε στο Βουγιάτο Ζακύνθου ,στο  πρώην Δημοτικό Σχολείο Βουγιάτου (δεκαέξι χιλιόμετρα από την πόλη) και  φοιτούν σε αυτό εικοσιδύο (22) μαθητές/τριες.

Με τις συντονισμένες ενέργειες της Διευθύντριας Μαριέττας Λιβέρη ,και του Διευθυντή Δ.Δ.Ε. Ζακύνθου Πόθου Διονυσίου ,όπως επίσης των τοπικών διοικητικών παραγόντων του νησιού ,τοποθετήθηκαν δύο λυόμενες αίθουσες στο χώρο του σχολείου για τις λειτουργικές ανάγκες της σχολικής μονάδας.

Σε συνδυασμό με την ανακαίνιση του κυρίως σχολικού συγκροτήματος ,και την συντήρηση-διαγράμμιση του γηπέδου μπάσκετ ,ο χώρος έχει καταστεί λειτουργικός για τις ανάγκες των μαθητών -μαθητριών μας.

Παρόλα αυτά υπάρχουν πολλά που πρέπει να γίνουν ώστε η σχολική μονάδα ,να είναι πλήρως λειτουργική.

Ενδεικτικά αναφέρουμε :

• Κατασκευή στεγάστρου μπροστά από το κυρίως κτίριο για την προστασία των μαθητών από τις έντονες καιρικές συνθήκες.
  • Ενίσχυση της περίφραξης του σχολείου ,για την ασφάλεια των μαθητών-μαθητριών ,αλλά και των εγκαταστάσεων-υποδομών της σχολικής μονάδας.
  • Σήμανση του δρόμου που διέρχεται μπροστά από το σχολείο ,που να ειδοποιεί τους διερχόμενους οδηγούς ,ώστε να είναι πιο προσεκτικοί κατά την διέλευση τους.
  • Τοποθέτηση δύο ακόμα λυόμενων αιθουσών ,για τις εκπαιδευτικές και εργαστηριακές ανάγκες της σχολικής μονάδας.