ΚΕΦΑΛΑΙΟ Ε΄ – 4. ΣΥΓΚΡΟΤΗΣΗ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΪΚΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ – Η ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΖΩΗ

Απρ 20206

Ηλεκτρονικό βιβλίο: http://ebooks.edu.gr/modules/ebook/show.php/DSGYM-A105/29/159,923/

2 σχόλια στο άρθρο

“ΚΕΦΑΛΑΙΟ Ε΄ – 4. ΣΥΓΚΡΟΤΗΣΗ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΪΚΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ – Η ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΖΩΗ”

1. 16 Απριλίου, 2020 στις 14:12      Απάντηση ΔΕΛΑΓΡΑΜΜΑΤΗΣ ΑΡΙΣΤΕΙΔΗΣ Έγραψε:

h gynaikes ekino ton kairo den ekanan ejoterikes doulies eno ta agoria ekan ola ta ejoterika kai eixan doulous sta spitia tous

2. 3 Μαΐου, 2020 στις 23:11      Απάντηση Σάββας Αλατεράς Έγραψε:

1)Οι ειλωτες ειχαν προνομια σε σχεση με τους δουλους.Ζουσαν χωριστα απο τους πολιτες της Σπαρτης και ειχαν το δικαιωμα να εχουν δικο τους σπιτι.Να παντρευονται και να εχουν οικογενεια.Δεν ειχαν το φοβο ποτε θα πουληθουν.Αντιθετα,οι δουλοι ζουσαν μες στα σπιτια των αφεντικων τους και ειχαν εξαρτηση απο αυτους.Δεν ειχαν το δικαιωμα να παντρευτουνχωρις την αδεια των αφεντικων τους.Το αφεντικο τους μπορουσε να τους απολυσει.Ειχαν ομως ενα σημαντικο πλεονεκτημα εναντι των ειλωτων.Καποιες φορες,ειχαν την ελευθερια τους ενω οι ειλωτες ποτε.
    2)Οι μετοικοι ηταν πολιτες αλλων ελληνικων πολεων που ειχαν εγκατασταθει στην Αθηνα.Κυρια ασχολια τους,ηταν το εμποριο και για να διαμεινουν στην Αθηνα πληρωναν εναν ειδικο φορο το μετοικιον.Οι μεταναστες της χωρας μας απαρτιζονται απο ξενους οι οποιοι ασχολουνται κυριως με αγροτικες δραστηριοτητες.Δεν εχουν ελληνικη ιθαγενεια αλλα θελουν να εγκατασταθουν ως μονιμοι κατοικοι η μελλοντικοι πολιτες της χωρας μας.Μερικοι μεταναστες μενουν μονιμα σε μια αλλη χωρα στην οποια προσπαθουν να αποχτησουν δικαιωματα.
    3)Ο ρολος της γυναικας στην αρχαια Αθηνα ηταν συγκεκριμενος.Δηλαδη, η γυναικα δεν ειχε δικαιωματα.Δεν μπορουσε να δουλεψει εκτος σπιτιου και δεν ειχε δικα της περιουσιακα στοιχεια.Δεν μπορουσε να ψηφισει αλλα ουτε να εχει το δικαιωμα λογου και ψηφου.Αντιθετα,σημερα η γυναικα ειναι εργαζομενη εχει δικαιωμα ψηφου αλλα και στη πολιτικη.Δεν εχουν καμια διαφορα με τον ανδρα και εχουν ισα δικαιωματα.