Σνακ στην παραλία

Μάι 202028

Γεια σας αγαπημένα μου παδιά,

Πώς είστε; Είστε όλοι καλά;

Κάνουμε υπομονή με τη ζέστη και συνεχίζουμε τις εργασίες μας μέχρι να συναντηθούμε στο σχολείο μας ξανά.

Παρακάτω θα δείτε μια εικόνα. Σας γράφω εν συντομία τις σωστές τροφές που θα πρέπει να καταναλώνουμε στην παραλία μας ή στην καλοκαιρινή κατασκήνωση. Στη διπλανή στήλη   θα διαβάσετε και τι πρέπει να αποφεύγουμε να τρώμε.

Για σκεφτείτε:

1) Τι τροφές πρέπει να αποφεύγουμε να τρώμε στη παραλία; Και γιατί;

2) Γράψτε το δικό σας σύντομο ημερήσιο πρόγραμμα διατροφής όταν είστε στη παραλία; Τι προτιμάτε να τρώτε;

4 σχόλια στο άρθρο

“Σνακ στην παραλία”

1. 29 Μαΐου, 2020 στις 19:09      Απάντηση ΚΑΡΔΑΡΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ Έγραψε:

1) Τι τροφές πρέπει να αποφεύγουμε να τρώμε στη παραλία; Και γιατί;

Οι τροφές που πρέπει να αποφεύγουμε στην παραλία είναι το τυρί, τα αλλαντικά και το γιαούρτι γιατί αλλοιώνονται σχετικά γρήγορα από την ζεστή, επίσης καλό είναι να αποφεύγουμε και τροφές με πολλά λιπαρά γιατί δεν χωνεύονται εύκολα και μπορούν να μας προκαλέσουν δυσφορία μέσα στη ζεστή και τον ήλιο.

Όταν είμαι στην παραλία συνήθως δεν τρώω κάτι ιδιαίτερο και βαρύ γιατί μου αρέσει πολύ η θάλασσα και θέλω συνέχεια να κολυμπάω παρόλα αυτά στο τσαντάκι μου έχω μπισκότα digestive, κανένα κουλούρι, μπανάνα και φυσικά παγωμένο νερό.

2. 1 Ιουνίου, 2020 στις 14:40      Απάντηση ΚΩΣΤΑΣ ΠΑΣΧΑΛΙΩΡΗΣ Έγραψε:

νομιζω οτι στην παραλια δεν τρωμε λιπαρα και βαρια φαγητα γιατι μπαινοβγαινουμε στη θαλασσα τρωω μονο παγωτακι η τοστ και κρυα σοκολατα η σαντοιτς με παγωμενο νερο ετσι διατηρουμαι και δεν κινδυνευω

3. 7 Ιουνίου, 2020 στις 11:54      Απάντηση Φωτεινή Έγραψε:

Κυρία πρέπει να τα εκτυπώσω όλα αυτά ναι ή όχι κυρια του χρόνου θα σαστε αν είσαστε Θα χαρώ πάρα πολύ κάνουμε κάτι ωραία πράγματα μαζί????????????????????????????

4. 10 Ιουνίου, 2020 στις 14:13      Απάντηση Φωτεινη Έγραψε:

Καλό καλοκαίρι κυρία θα τα πούμε Σεπτέμβρη πάλι δεν μου αρέσει που κλείσαμε τα σχολεία θέλουμε σχολείο θέλουμε σχολείο θέλουμε σχολείο θέλουμε σχολείο????????????????????????????????