Αρχική » Εκδηλώσεις » Έπαινος συμμετοχής στο πείραμα του Ερατοσθένη

Γυμνάσιο και Λυκειακές Τάξεις Δαύλειας

Καλώς ήρθατε!

H Διευθύντρια και ο Σύλλογος Διδασκόντων του σχολείου σας καλωσορίζουν στο Ιστολόγιο και σας εύχονται μια ευχάριστη περιήγηση!

Έπαινος συμμετοχής στο πείραμα του Ερατοσθένη

Στα πλαίσια της δράσης “Το πείραμα του Ερατοσθένη για τον υπολογισμό της ακτίνας της Γης – 2022” που διοργανώθηκε από την ΠΑΝ. Ε.Κ.Φ.Ε. και στην οποία συμμετείχε το σχολείο μας, την Τρίτη 22 Μαρτίου, μας απονεμήθηκε έπαινος για τη συμμετοχή τόσο των μαθητών όσο και των εκπαιδευτικών.

Όπως αναφέρει και το σχετικό δελτίο τύπου, τον συντονισμό της πανελλήνιας αυτής δράσης ανέλαβε μία ομάδα δεκαοκτώ Υπευθύνων Εργαστηριακών Κέντρων Φυσικών Επιστημών (Ε.Κ.Φ.Ε.) ενώ στην επιτυχία του εγχειρήματος συνέβαλε η άοκνη καθοδήγηση άξιων εκπαιδευτικών αλλά και ο ενθουσιασμός, η ζωντάνια και το κέφι που επέδειξαν οι μαθητές και μαθήτριες που πλημμύρισαν τις σχολικές αυλές σε όλα τα γεωγραφικά πλάτη και μήκη της Ελλάδας, την ώρα της μεσουράνησης του Ήλιου.

Είναι διαθέσιμα το δελτίο τύπου δράσης, ο χάρτης με τα σχολεία που συμμετείχαν και τα στατιστικά στοιχεία της δράσης.

Μάιος 2022

Σαν σήμερα

23/9/2000: Ο Πύρος Δήμας κατακτά το τρίτο του συνεχόμενο χρυσό ολυμπιακό μετάλλιο, στην κατηγορία των 85 κιλών της άρσης βαρών, στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Σίδνεϊ.

23/9/: Διεθνής Ημέρα των Νοηματικών Γλωσσών