Δράσεις με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα για τα Άτομα με Αναπηρία

«Στο δικαίωμα για «ζωή» δεν πρέπει να υπάρχουν διακρίσεις. Δεν υπάρχουν κατηγορίες ανθρώπων. Υπάρχουν μόνο άνθρωποι.» Ξεκινώντας με οδηγό τη φράση του παραολυμπιονίκη Αντώνη Τσαπατάκη το Γυμνάσιο Ανωγείων στο πλαίσιο της Παγκόσμιας Ημέρας για τα Άτομα με Αναπηρία, ένωσε τη φωνή του με όλα τα σχολεία της χώρας διοργανώνοντας μια σειρά δράσεων αφύπνισης, ευαισθητοποίησης κι ενσυναίσθησης.

εικόνα Viber 2023 12 16 09 43 38 379Οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας μέσα από δραστηριότητες αφής, όσφρησης, εμποδίων, νοηματικής, γραφής Braille, ζωγραφικής με το στόμα καθώς και προβολής ταινιών ενημερώθηκαν, προβληματίστηκαν και κυρίως προσπάθησαν να μπουν στη θέση του άλλου. Δημιούργησαν αφίσες στέλνοντας το δικό τους μήνυμα αποδοχής, ενότητας κι αλληλοσεβασμού «όλοι διαφορετικοί, όλοι ίσοι».

Η ημέρα ολοκληρώθηκε με τους μαθητές και τις μαθήτριες να γίνονται μια καρδιά για ένα σχολείο που κτυπά το ίδιο για όλους!

εικόνα Viber 2023 12 16 09 43 41 115

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.