ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΜΠΕΛΙΩΝ

Λίγα λόγια για το σχολείο μας…

Βρίσκεται σε ημιορεινή περιοχή του Δήμου Καλαμπάκας.
Ξεκίνησε τη λειτουργία του το 1977, στην αρχή σε ενοικιαζόμενο κτίριο και μετά από μια δεκαετία στις σημερινές του εγκαταστάσεις που πήραν την τελική τους μορφή το 2010 μετά από δύο διαδοχικές προσθήκες, και  γι’ αυτό   παρουσιάζει κάποια προβλήματα λειτουργικότητας αν και καλύπτει έκταση πάνω από 200 τ.μ. Εξυπηρετεί τις Δημοτικές Ενότητες Κλεινού και Καστανιάς (έντεκα χωριά και πέντε οικισμούς).
Κάθε χρόνο συγκεντρώνει κοντά στους 30  μαθητές, παιδιά στην πλειοψηφία τους τρίτεκνων και πολύτεκνων οικογενειών.
Φέτος φοιτούν 28 μαθητές, 17 αγόρια και 11 κορίτσια.
Από αυτούς οι 19 μετακινούνται (17 με λεωφορεία του ΚΤΕΛ Τρικάλων και 2 με ταξί). Οι αποστάσεις που διανύουν καθημερινά οι μαθητές κυμαίνονται από 10 έως 40 χιλιόμετρα.
Το σύνολο σχεδόν των γονέων και κηδεμόνων είναι αγρότες, οι περισσότεροι κτηνοτρόφοι και λίγοι γεωργοί, με χαμηλό μορφωτικό και εισοδηματικό επίπεδο.
Από τους 12 εκπαιδευτικούς που υπηρετούν στο σχολείο οι 10 μετακινούνται από Καλαμπάκα και οι δύο από Τρίκαλα.
Θερμαίνεται με εγκατάσταση πετρελαίου