Μαθηματικοί Διαγωνισμοί

Σχολικό έτος 2023-24

Μαθητές της Β’ και Γ’ τάξης του σχολείου μας, έλαβαν μέρος στον 84ο  Πανελλήνιο Μαθηματικό Διαγωνισμό “ο ΘΑΛΗΣ” της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας (Ε.Μ.Ε.) που πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 4 Νοεμβρίου 2023 (9:00-12:00) στο ΓΕΛ Καλλίπολης Πειραιά.

Για να δείτε θέματα και λύσεις του διαγωνισμού ΘΑΛΗΣ-2023 πατήστε εδώ: ΘΕΜΑΤΑ-ΛΥΣΕΙΣ

Εικόνα1

Θέματα προηγούμενων ετών για τους πανελλήνιους μαθηματικούς διαγωνισμούς “ο ΘΑΛΗΣ” και “ο ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ”

Β’ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

Λήψη αρχείου

Γ’ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

Λήψη αρχείου

Στο παρακάτω σύνδεσμο μπορείτε να βρείτε σημειώσεις της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας:

_________________________________________________________________________________________________________________

Σχολικό έτος 2022-23

Το σχολείο μας συμμετείχε στον 83ο  Πανελλήνιο Μαθηματικό Διαγωνισμό “ο ΘΑΛΗΣ” της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας (Ε.Μ.Ε.) που πραγματοποιήθηκε στις 11 Νοεμβρίου 2022 στο κτίριο του ΓΣ Αιαντείου. Τα θέματα “υψηλών απαιτήσεων” του διαγωνισμού δεν αποτέλεσαν ανασταλτικό παράγοντα για τον ενθουσιασμό των μαθητών.

83ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός (Π.Μ.Δ.) στα Μαθηματικά « Ο ΘΑΛΗΣ» - ΔΔΕ Φθιώτιδας

Σχολικό έτος 2021-22

Το σχολείο μας συμμετείχε στον 82ο  Πανελλήνιο Μαθηματικό Διαγωνισμό “ο ΘΑΛΗΣ” της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας (Ε.Μ.Ε.) που πραγματοποιήθηκε στις 5 Νοεμβρίου 2021, στο κτίριο του γυμνασίου Αιαντείου.