ιστορικό

To Γυμνάσιο Αιαντείου Σαλαμίνας ιδρύθηκε το 2000, για να καλύψει τις ανάγκες των περιοχών Αιαντείου, Κακής Βίγλας, Περιστέρια, Πέρανι, Κανάκια. Είναι κτισμένο στους πρόποδες του πευκόφυτου βουνού Ακάμας με θέα τη θάλασσα.       Εικόνα1 2

Βρίσκεται στη διασταύρωση των οδών Βασιλέως Γεωργίου και Μυτιλήνης στο κέντρο του Αιαντείου κοντά στην πλατεία. Περιλαμβάνει εκτός των αιθουσών διδασκαλίας,  αίθουσα Πληροφορικής,   Γερμανικών , Χημείο και ένα εσωτερικό αμφιθέατρο. Πρώτος Διευθυντής του σχολείου υπήρξε ο κ. Παπασσάβας Όμηρος και ακολούθησαν η κα Παπαϊωάννου Θεοδώρα, ο κ Κοτσώνης Δημήτριος, ο κ. Μάγκουρας Νικήτας, ο κ. Μάμουλας Βελισσάριος και ο κ. Πολίτης Χρήστος νυν Διευθυντής της σχολικής μονάδας. Ο Σύλλογος Καθηγητών του σχολείου υπήρξε πάντα ιδιαίτερα δραστήριος έχοντας στο ενεργητικό του ποικίλες δημιουργικές δράσεις παιδαγωγικού χαρακτήρα. Το 2011-2012 η ομάδα του ecomobility του σχολείου καθοδηγούμενη από την κα Κανάκη Μαίρη ΠΕ06 και τον κ. Τσιμούρα Δημήτρη ΠΕ11 κατέκτησε το 1ο Πανελλήνιο βραβείο στο σχετικό διαγωνισμό. Σήμερα, το Γ/Σ Αιαντείου ανήκει στο διεθνές δίκτυο Οικολογικών Σχολείων, εγκεκριμένο από το ΥΠΑΙΘΑ και κατά τη φετινή σχολική χρονιά (2023-2024) πραγματοποιεί μία σειρά από εκπαιδευτικά προγράμματα και σχέδια δράσεις. Συγκεκριμένα, εκπονεί ένα περιβαλλοντικό πρόγραμμα με τίτλο «οι δρόμοι του βουνού και της θάλασσας», δύο πολιτιστικά προγράμματα με τίτλους «το σκάκι ως καλή πρακτική εκπαίδευσης» και «η τέχνη ως μέσο ανάδειξης των καθημερινών προβλημάτων αλλά και έμπνευσης για την αντιμετώπισή τους», ένα πρόγραμμα αγωγής σταδιοδρομίας με τίτλο «φάκελος-portfolio» και τα σχέδια δράσης «STEM στο προσκήνιο», «mentoring στην εκπαίδευση», «σχολείο και κοινότητα». Αξίζει να σημειωθεί ότι στο Γυμνάσιο Αιαντείου λειτουργεί από το 2015 τμήμα ένταξης για παιδιά με μαθησιακές δυσκολίες το οποίο αποτελεί τη μοναδική δομή ειδικής αγωγής (β/θμιας εκπαίδευσης) σε ολόκληρο το νησί. Από το 2020 το σχολείο είναι στελεχωμένο με δύο μόνιμες εκπαιδευτικούς ειδικής αγωγής και πιστό στην ιδέα της συμπερίληψης, υποστηρίζει με κάθε μέσο τη σύμπραξη ειδικής και γενικής αγωγής αγκαλιάζοντας τα παιδιά και αναδεικνύοντας τα ταλέντα τους.