Το Σάββατο 24 και την  Κυριακή 25 Ιουνίου στο Ανοιχτό Δημοτικό Θέατρο του Βόλου «Μελίνα Μερκούρη»

Η Θεατρική Ομάδα της ΕΛΜΕ Μαγνησίας θα παρουσιάσει το Σάββατο 24 και την  Κυριακή 25 Ιουνίου στις 9:30μ.μ. στο Ανοιχτό Δημοτικό Θέατρο του Βόλου «Μελίνα Μερκούρη», το αριστουργηματικό έργο των Μπέρτολντ Μπρέχτ και Κουρτ Βάιλ, «Η Όπερα της Πεντάρας». Η είσοδος θα είναι ελεύθερη και θα υπάρχει «κουτί» εθελοντικής ενίσχυσης για την κάλυψη εξόδων της παράστασης.

Είναι ένα έργο όπου συνυπάρχουν, συμβιώνουν και συγκρούονται μέχρις εσχάτων, όλες οι διαφορετικές κατηγορίες ανθρώπων που απαρτίζουν την τόσο ιδιότυπη, αλλά και τόσο οικεία κοινωνία της «Όπερας»: ζητιάνοι, πόρνες, μικροεγκληματίες, αστυνομικοί, μικρά και μεγάλα αφεντικά, αλλά και το υπέρτατο, αόρατο αφεντικό, πάνω από όλα και όλους. Το ύφος στον λόγο είναι καυστικά ειρωνικό και η τζαζίστικη μουσική του Κουρτ Βάϊλ, υπέροχα διεγερτική.

afissaΘΟΕ

Μια Τρελή - Τρελή Οικογένεια (2)

ζαγοραθλον2017

Είναι το αφιέρωμα που θα παρουσιάσει η Πολιτιστική Εστία Μικρασιατών Νέας Ιωνίας «ΙΩΝΕΣ», στο πλαίσιο του καθιερωμένου της πλέον θεσμού «Μνήμη Βυζαντίου», σε συνδιοργάνωση με τη Διεύθυνση Πολιτισμού Δ.Ο.Ε.Π.Α.Π.-ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ. Δήμου Βόλου.

MNHMH inv-A (1)

MNHMH inv-B (1)

Τα Προγράμματα Σχολικών Δραστηριοτήτων που υλοποιήθηκαν τη σχολική χρονιά 2016-2017 στο Γυμνάσιο Ευξεινούπολης, θα παρουσιαστούν, τη Παρασκευή 26 και τη Δευτέρα 29 Μαΐου 2017 στο αμφιθέατρο του Γυμνασίου.

2017 Ευξεινουπολη αφισα

2017 Ευξεινουπολη προσκληση

Εικόνα2

Πλαίσιο και μεθοδολογία της έρευνας

Αναγνωρίζοντας την έκταση που έχει λάβει η μερική ή πλήρης στέρηση ύπνου, καθώς και τη σοβαρότητα των προβλημάτων υγείας με τα οποία σχετίζεται, ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας έχει ορίσει την τρίτη Παρασκευή του Μαρτίου ως Παγκόσμια Ημέρα Ύπνου.

1o ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΒΟΛΟΥ

ΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ