Προφιλ

Υπεύθυνη Σχολικών Δραστηριοτήτων: Σοφία Κανταράκη

Δ/νση: Χείρωνος & Επτά Πλατανίων, Συγκρότημα Μουρτζούκου (4ος Όροφος),

Τ.Κ. 38221 ΒΟΛΟΣ

Τηλέφωνα: 2421072704 (εσωτ. 407)

2421044420,2421072701, 2421047386

κινητό: 6946712872

Fax: 2421050364, 2421047389

grsdramag@gmail.com

sofikant72@yahoo.gr

Καθήκοντα και αρμοδιότητες Υπευθύνων Σχολικών Δραστηριοτήτων

Το γραφείο σχολικών δραστηριοτήτων ενημερώνει τα σχολεία σχετικά με τον σχεδιασμό και την υλοποίηση των προγραμμάτων σχολικών δραστηριοτήτων, υποστηρίζει και παρακολουθεί όλα τα σχετικά προγράμματα των σχολικών μονάδων της περιοχής αρμοδιότητάς τους, παρέχει κάθε δυνατή βοήθεια για την καλύτερη εφαρμογή τους και ενημερώνεται για την ποιότητά τους.

Ειδικότερα οι υπεύθυνοι ΣΔ:

Στην αρχή κάθε σχολικής χρονιάς:

α) Οργανώνουν ατομικές ή ομαδικές συναντήσεις με τους ενδιαφερόμενους εκπαιδευτικούς και τους Διευθυντές σχολικών μονάδων με σκοπό την ενημέρωση για τις δυνατότητες εφαρμογής προγραμμάτων σχολικών δραστηριοτήτων σύμφωνα με τις εκάστοτε ισχύουσες διατάξεις και εγκυκλίους των αρμοδίων οργάνων του Υ.ΠΑΙ.Θ.Π.Α., εξηγούν την φιλοσοφία και τους στόχους τους, παροτρύνουν και δημιουργούν, όπου είναι δυνατόν, προϋποθέσεις για την εφαρμογή τους και την συμμετοχή των μαθητών σ’ αυτά.

Στις ενημερωτικές συναντήσεις ή και σε άλλες ειδικές συναντήσεις με ομάδες εκπαιδευτικών δίνουν οδηγίες σε ότι αφορά τις προδιαγραφές περιεχομένου, δομής και ανάπτυξης ενός εκπαιδευτικού προγράμματος, βοηθούν τους εκπαιδευτικούς στην σύνταξη δελτίου προγραμμάτων προς έγκριση από την Επιτροπή Σχολικών Δραστηριοτήτων και επισημαίνουν τις παιδαγωγικές πτυχές των προγραμμάτων.

β) Καταρτίζουν πίνακα των προγραμμάτων που πρόκειται να υλοποιήσουν και τον

οποίο αποστέλλουν στον Περιφερειακό Διευθυντή Εκπαίδευσης.

Κατά την διάρκεια του σχολικού έτους το γραφείο ΣΔ:

α) επικοινωνεί  ηλεκτρονικά και τηλεφωνικά με τα σχολεία της αρμοδιότητάς του, πραγματοποιούνται επισκέψεις στις σχολικές μονάδες για τις ανάγκες στήριξης των προγραμμάτων σχολικών δραστηριοτήτων και υπάρχει συνεργασία με  Διευθυντές, εκπαιδευτικούς και μαθητικές ομάδες.

β) διοργανώνει ενημερωτικές συναντήσεις και επιμορφωτικά σεμινάρια – εργαστήρια που απευθύνονται στους εκπαιδευτικούς που υλοποιούν ή ενδιαφέρονται να υλοποιήσουν εκπαιδευτικά προγράμματα και μεριμνούν για την έγκριση των δράσεων αυτών από το Τμήμα Δ΄ Αισθητικής Αγωγής της Δ/νσης Σ.Ε.Π.Ε.Δ. του Υ.ΠΑΙ.Θ.Π.Α..

γ) συμμετέχει  σε συσκέψεις με τους φορείς της Τοπικής Αυτοδιοίκησης για την υποστήριξη των ειδικών εκπαιδευτικών προγραμμάτων καθώς και για την προώθηση των σχετικών θεμάτων σε τοπικό επίπεδο, έχοντας προηγουμένως ενημερώσει τον Προϊστάμενο της οικείας Δ/νσης Εκπ/σης.

δ) συνεργάζεται με επιστημονικά και ερευνητικά Ιδρύματα εποπτευόμενα από τοΥ.ΠΑΙ.Θ.Π.Α., Μουσεία, Υπηρεσίες της Δημόσιας Διοίκησης, επιστημονικές ενώσεις εκπαιδευτικών, Επιμελητήρια, ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ. για την υποστήριξη πολιτιστικών, εκπαιδευτικών και επιμορφωτικών προγραμμάτων, την προώθηση θεματικών δικτύων και την παραγωγή εκπαιδευτικού υλικού.

• Απρίλιος 2024