Βιογραφικό

gr agx1Γρηγόρης Μιχάλης

Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

Απόφοιτος του τομέα Ψυχολογίας του τμήματος Φιλοσοφίας, Παιδαγωγικής, Ψυχολογίας του Παν/μίου Ιωαννίνων, Διδάκτορας της Ιατρικής Σχολής Ιωαννίνων (τομέας Κοινωνικής Ιατρικής & Ψυχικής Υγείας) με μεταπτυχιακή εκπαίδευση στην Κοινωνική Ψυχιατρική – Παιδοψυχιατρική της Ιατρικής Σχολής του Παν/μίου Ιωαννίνων, τριετή εκπαίδευση στη Συστημική – Οικογενειακή ψυχοθεραπεία και επιμόρφωση στη Γνωσιακή – Συμπεριφοριστική ψυχοθεραπεία. Είμαι μέλος της Πανελλήνιας & Ευρωπαϊκής Εταιρείας Συμβουλευτικής, μέλος στο Δ.Σ της Εταιρείας Προστασίας Ανηλίκων Ιωαννίνων, πιστοποιημένο μέλος του προγράμματος “Αριάδνη” για την ασφάλεια στο διαδίκτυο και πρεσβευτής της Ακαδημίας Ασφαλούς Διαδικτύου SaferInternet4Kids.  Έχω διατελέσει επιστημονικός συνεργάτης σε ερευνητικά & Ευρωπαϊκά προγράμματα του Ψυχιατρικού  τμήματος της Ιατρικής Σχολής Ιωαννίνων,  συνεργάτης της φαρμακευτικής εταιρείας Lundbeck Ελλάς που δραστηριοποιείται στο χώρο της ψυχικής υγείας, επί τριετία επιμορφωτής του Κέντρου Ερευνών για Θέματα Ισότητας (ΚΕΘΙ) σε πρόγραμμα ισότητας των φύλων για την περιφέρεια Ηπείρου, διδάσκων στο Πρόγραμμα Ειδίκευσης στη Συμβουλευτική και τον Προσανατολισμό της Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε,  και αναπληρωτής καθηγητής ειδικής αγωγής σε τμήματα ένταξης και ΕΕΕΚ. Διετέλεσα επί σειρά ετών  υπεύθυνος του Συμβουλευτικού Σταθμού Νέων Ιωαννίνων και Πρέβεζας (δημόσια υπηρεσία ψυχοκοινωνικής στήριξης μαθητών/τριών, γονέων, εκπαιδευτικών) ενώ από το 2019 είμαι πρόεδρος και σύμβουλος ψυχικής υγείας στην Αστική μη Κερδοσποπική Εταιρεία “Συμβουλευτικός Σταθμός Υποστήριξης, Μέριμνας & Αυτογνωσίας – ΣΥ.ΣΤ.Υ.Μ.Α”

Μεταξύ των δραστηριοτήτων μου συμπεριλαμβάνονται:

• Επιστημονικές ανακοινώσεις σε συνέδρια ψυχολογίας & εκπαίδευσης
  • Άρθρα σε Ελληνικά & Ευρωπαϊκά επιστημονικά περιοδικά ψυχικής υγείας
  • Μετάφραση του βιβλίου αυτοβοήθειας για την κατάθλιψη “Mind Over Mood” (Ελληνικός τίτλος: “Σκέφτομαι Άρα Αισθάνομαι”) και επιμέλεια μετάφρασης του φυλλαδίου “School Refusal: Information for Educators” (Ελληνικός τίτλος: “Σχολική Άρνηση –  Εγχειρίδιο για εκπαιδευτικούς”)
  • Συμμετοχή σε Ευρωπαϊκά ερευνητικά προγράμματα σχετικά με την ψυχική υγεία.
  • Εισηγήσεις σε ημερίδες – επιμορφωτικά σεμινάρια που απευθύνονται σε μαθητές/τριες, γονείς, εκπαιδευτικούς, ειδικούς ψυχικής υγείας.
  • Συμμετοχή σε εκπομπές τηλεοπτικών σταθμών της πόλης των Ιωαννίνων με θέματα που αφορούν τη συμβουλευτική & την ψυχική υγεία και συντελεστής εκπομπής στο Δημοτικό Ραδιόφωνο Ιωαννίνων με τίτλο “Περί Ψυχικής Υγείας”.

Η διεύθυνση του email σας δεν θα δημοσιευθεί.