Την Πέμπτη 24/11/2022,στο προαύλιο του σχολείου μετά την προσευχή, έγινε παρουσίαση του προγράμματος Ανακύκλωσης που γίνεται στο σχολείο μας σε όλους τους μαθητές. Ειδικότερα παρουσιάστηκε με βιωματικό τρόπο πως γίνεται η διαλογή των απορριμμάτων από τους μαθητές στις μπλε και κίτρινες τσάντες τις οποίες οι ίδιοι πρέπει να αδειάσουν στον μπλε και κίτρινο κάδο. Είναι το πρόγραμμα που ξεκίνησε πέρυσι το σχολείο μας σε συνεργασία με το Υπουργείο Ενέργειας και Περιβάλλοντος «Πρωταθλητές της Ανακύκλωσης» και το συνεχίζουμε και αυτή την χρονιά. Επίσης ενημερώθηκαν οι μαθητές για την ανακύκλωση των μπαταριών και των παλιών ηλεκτρικών συσκευών και τη μόλυνση που μπορούν να προκαλέσουν στο περιβάλλον αν τα πετάμε ανεξέλεγκτα.
Αρχείο για "Νοέμβριος, 2022"
«Πρωταθλητές της Ανακύκλωσης»
Νοέ 22 28
ΣΤΗΝ ΠΙΝΑΚΟΘΗΚΗ ΚΟΥΒΟΥΤΣΑΚΗ
Νοέ 22 24
Την Πέμπτη 24/11/2022 οι μαθητές και οι μαθήτριες τoy E2, επισκέφτηκαν την Πινακοθήκη Κουβουτσάκη στην Κηφισιά.
Εκεί παρακολούθησαν εκπαιδευτική ξενάγηση κατά την οποία θαύμασαν έργα Ελλήνων και ξένων ζωγράφων και γλυπτών.
Έμαθαν για τον Ρομαντισμό, τον Ιμπρεσιονισμό, τον Ρεαλισμό και εντυπωσιάστηκαν από τον Μαγικό Ρεαλισμό.
Θαύμασαν έργα Ελλήνων και ξένων ζωγράφων, όπως των Ντελακρουά , Γύζη, Ιακωβίδη, Τσαρούχη και άλλων, γνώρισαν τρόπους ανάμιξης των χρωμάτων και προβληματίστηκαν για την αλληγορία στη ζωγραφική.
Τέλος, απόλαυσαν την «Αιώνια Άνοιξη» , γλυπτό του Ροντέν και τη « Μήδεια» του Χαλεπά.
Σήμερα, Δευτέρα 14/11/2022 οι μαθητές της Β΄, Ε΄ και Στ΄ τάξης του σχολείου μας παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα: « Το σχολείο του χθες συναντά το σύγχρονο σχολείο», που μας παρουσίασε το Μουσείο Μαθητικής Ζωής Βριλησσίων. Τα παιδιά γνώρισαν και ανακάλυψαν αντικείμενα του μαθητή και του δασκάλου παλαιότερων ετών, ήρθαν σε επαφή με παλιά ξύλινα και μεταλλικά παιχνίδια, παρακολούθησαν αποσπάσματα της ταινίας: « Ο ψύλλος» και γενικότερα μεταφέρθηκαν στο κλίμα και στις συνθήκες εκείνης της εποχής.
Η όμορφη αυτή περιήγηση στην εκπαιδευτική ζωή των περασμένων ετών αποτέλεσε το έναυσμα για περαιτέρω συζήτηση με τους μαθητές σχετικά με τις διαφορές εκείνης της εποχής με τη σημερινή, τις δυσκολίες και τις ελλείψεις που υπήρχαν , καθώς και για την αυστηρότητα του τότε εκπαιδευτικού συστήματος.
Βιβλία (1)
Νοέ 22 13
Οι χάρτες του Ε2
Νοέ 22 7
ΚΑΘΑΡΕΣ ΘΑΛΑΣΣΕΣ ΚΑΙ ΑΚΤΕΣ
Νοέ 22 7