IMG 20221114 101737

Σήμερα,  Δευτέρα 14/11/2022 οι μαθητές της Β΄, Ε΄   και Στ΄ τάξης του σχολείου μας παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα: « Το σχολείο του χθες συναντά το σύγχρονο σχολείο», που μας παρουσίασε το Μουσείο Μαθητικής Ζωής Βριλησσίων. Τα παιδιά  γνώρισαν και ανακάλυψαν αντικείμενα του μαθητή και του δασκάλου παλαιότερων ετών, ήρθαν σε επαφή  με παλιά ξύλινα και μεταλλικά παιχνίδια, παρακολούθησαν αποσπάσματα της ταινίας: « Ο ψύλλος» και γενικότερα μεταφέρθηκαν στο κλίμα και στις συνθήκες εκείνης της εποχής.

Η όμορφη αυτή περιήγηση στην εκπαιδευτική ζωή των περασμένων ετών αποτέλεσε  το έναυσμα για περαιτέρω συζήτηση με τους μαθητές σχετικά με  τις διαφορές εκείνης της εποχής με τη σημερινή, τις δυσκολίες και τις ελλείψεις που υπήρχαν , καθώς και για την αυστηρότητα του τότε εκπαιδευτικού συστήματος.