5 Μάι 2012

Επίσκεψη στη λίμνη Κερκίνη

Συντάκτης: ΓΕΣΘΗΜΑΝΗ ΚΟΥΡΤΙΔΟΥ | Κάτω από: Εκδηλώσεις

Οι μαθητές του Γυμνασίου Βυρώνειας επισκέφτηκαν τη λίμνη Κερκίνη μέσα στα πλαίσια του μαθήματος της τοπικής ιστορίας. Χρησιμοποιώντας τις χαρακτηριστικές βάρκες της λίμνης ήρθαν σε επαφή με το υγρό στοιχείο, πλησίασαν στο παρυδάτιο δάσος και παρατήρησαν την πλούσια ορνιθοπανίδα της περιοχής. Ο ρόλος της λίμνης Κερκίνης είναι σημαντικός και πολυδιάστατος γι’ αυτό το λόγο χαρακτηρίστηκε ως υγρότοπος διεθνούς σημασίας, συμπεριλαμβανόμενος στον κατάλογο της Σύμβασης Ramsar το 1974. Οι μαθητές τράβηξαν φωτογραφίες και θα λάβουν μέρος στο διαγωνισμό φωτογραφίας που διοργανώνει ο Σύλλογος Γονέων του Γυμνασίου Βυρώνειας. Παράλληλα ευαισθητοποιήθηκαν σε θέματα προστασίας του φυσικού περιβάλλοντος. Περισσότερες πληροφορίες δείτε εδώ.