Χειροτεχνώντας….ιστορικά!

Στην τάξη μας, καθ’ όλη τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς προσπαθήσαμε να ζωντανέψουμε την μυθολογία και τους ήρωες που γνωρίσαμε τόσο καλά στο μάθημα της Ιστορίας! Πώς το πετύχαμε αυτό;

Παγκόσμια ημέρα παιδικού βιβλίου και παγκόσμια ημέρα αδέσποτων ζώων

Τι άλλο θα μπορούσαμε να κάνουμε για να τιμήσουμε τις δύο αυτές μέρες από το να γράψουμε ένα δικό μας βιβλίο για τα αδέσποτα ζώα! Η ιστορία μας μιλάει για μια αδέσποτη γαλαζομάτα γάτα που έψαχνε να βρει το ουράνιο τόξο! Τελικά, το βρήκε; Και τι έκπληξη την περίμενε εκεί;

Εργαστήριο Δεξιοτήτων: Φροντίζω το περιβάλλον

Τι ξέρουμε για τη Ρόδο; Έναν τόπο με μεγάλη ιστορία και πλούσια πολιτιστική κληρονομιά! Παντού γύρω μας κρυμμένοι ροδίτικοι θησαυροί! Ας κάνουμε, λοιπόν, μια γνωριμία με τον τόπο μας!

Επίσκεψη οδοντιάτρων και ενημέρωση για την υγεία των δοντιών

Κατά τη διάρκεια της επίσκεψης, οι οδοντίατροι πραγματοποίησαν φθορίωση και έλεγχο στα δόντια των παιδιών. Η φθορίωση είναι μια διαδικασία κατά την οποία εφαρμόζεται ένα προϊόν με φθόριο στην επιφάνεια των δοντιών για να τα προστατεύσει από την τερηδόνα. Οι οδοντίατροι ενημέρωσαν τα παιδιά για τη σημασία της υγείας των δοντιών και της σωστής στοματικής υγιεινής. Η εκπαίδευση περιλάμβανε συμβουλές για το σωστό βούρτσισμα των δοντιών, τη σημασία της τακτικής επίσκεψης στον οδοντίατρο και την υγιεινή διατροφή που συμβάλλει στην υγεία των δοντιών.

Εργαστήριο Δεξιοτήτων: Ενδιαφέρομαι και Ενεργώ

Δεν καταλαβαίνω τι γράφει!!! Πόσες φορές το έχουμε πει; Άραγε γιατί είναι τόσο σημαντική η γραφή; Ποια μυστικά κρύβει και από πού ξεκίνησε;

«Ο μαγικός περίπατος της Άλκης Ζέη: 100 χρόνια από τη γέννησή της»

Η τάξη μας κατά τη διάρκεια της φετινής σχολικής χρονιάς πήρε μέρος στον 12ο Μαραθώνιο Ανάγνωσης «Ο μαγικός περίπατος της Άλκης Ζέη: 100 χρόνια από τη γέννησή της» από τις εκδόσεις Μεταίχμιο. Η συμμετοχή στο διαγωνισμό στηρίζει και προάγει τη φιλαναγνωσία, παροτρύνοντας τα παιδιά να γνωρίσουν το καλό βιβλίο και, φυσικά, το έργο της Άλκης Ζέη, μιας από τις σημαντικότερες Έλληνες συγγραφείς.

Πανελλήνια Ημέρα κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού

Η 6η Μαρτίου έχει καθιερωθεί από το Υπουργείο Παιδείας ως Πανελλήνια Ημέρα κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού. Εκμεταλλευόμενοι την επίσκεψή μας στο αρχαιολογικό μουσείο, στο γυρισμό σταματήσαμε στα σκαλιά στο μεγάλο σιντριβάνι της Παλιάς Πόλης και διαβάσαμε τον βιβλίο “Ο Αληθινός Τρικεράτωψ φοβάται;” του Βαγγέλη Ηλιόπουλου, μια ιστορία ενός αγοριού στο σχολείο με θέμα τον εκφοβισμό. Αργότερα, στο σχολείο δημιουργήσαμε τον δικό μας οδηγό κατά του σχολικού εκφοβισμού!

Ψηφίδες μυθολογίας μας ταξιδεύουν στην αρχαία Ρόδο

Στις 09/03 οι τάξεις Β,Γ1 και Γ2 είχαν την ευκαιρία να περιηγηθούν στον κήπο του Αρχαιολογικού Μουσείου και και να έρθουν σε επαφή με την πολιτιστική μας κληρονομιά και την τοπική μας ιστορία.

Μπορούμε να προστατέψουμε την Μητέρα Γη;

Σε όλη τη διάρκεια της Ιστορίας, ο άνθρωπος έπρεπε να παλεύει με τη Φύση για να επιβιώσει. Σ’ αυτόν τον αιώνα, έχει αρχίσει να συνειδητοποιεί ότι για να επιβιώσει, πρέπει να την προστατέψει.

Πετάμε ψηλά όλοι μαζί

“Μόνοι μας μπορούμε να κάνουμε τόσο λίγα. Μαζί μπορούμε να κάνουμε τόσο πολλά.” Την Παρασκευή 24/2, καθώς περιμέναμε με ενθουσιασμό ένα τριήμερο γεμάτο γέλια, μεταμφιέσεις και εκδρομές στη φύση, το Γ1 και το Γ2 αποφάσισε να φτιάξει το δικό του χαρταετό γεμάτο μηνύματα αγάπης και ομαδικότητας!