ΠΡΟΣΤΙΘΕΜΕΝΗ ΑΞΙΑ ΤΩΝ ΙΣΤΟΛΟΓΙΩΝ

Τα ιστολόγια είναι ψηφιακά εργαλεία) που μπορούν να χρησιμοποιηθούν στην παιδαγωγική διαδικασία λόγω της δυνατότητας να λειτουργήσουν διαδραστικά και προσφέρουν την δυνατότητα για ομαδική εργασία.

Η σημασία τους για τη διδασκαλία είναι τεράστια. Μπορούν να συμβάλλουν στην ποιοτική βελτίωση της μαθησιακής διαδικασίας , αφού εισάγουν μια νέα παιδαγωγική αντίληψη στην εκπαίδευση καλλιεργώντας νέες στάσεις και δεξιότητες.  Προάγουν τη γνώση , τη συνεργατική μάθηση, και τη δημιουργικότητα, βελτιώνουν τις μεθόδους διδασκαλίας χρησιμοποιούμενες ως εκπαιδευτικά εργαλεία και  προωθούν την κριτική σκέψη του μαθητή , καθιστώντας τον ικανό να λύσει προβλήματα της καθημερινότητάς του  Επιπλέον, τα λογισμικά προσομοίωσης και  κατανόησης των εννοιών  και ανάπτυξης των δεξιοτήτων , παρέχουν  νέες δυνατότητες συνδέοντας την επιστήμη με την καθημερινή ζωή και συμβάλλοντας έτσι στην ενεργητική οικοδόμηση της μάθησης Επίσης, η μέθοδος της μαθησιακής υποστήριξης με τις νέες τεχνολογίες  βοηθά τον μαθητή να οργανώνει την μαθησιακή του πορεία και εξέλιξη   Ακόμα η χρήση των νέων τεχνολογιών στην εκπαίδευση κάνει το μάθημα πιο διασκεδαστικό και ενδιαφέρον και προάγει τη βιωματικότητα. Έρευνες από ολόκληρο τον κόσμο  καταδεικνύουν  ότι η χρήση των  ΤΠΕ στη διδασκαλία αυξάνει το ενδιαφέρον και τη συμμετοχή των μαθητών και βελτιώνει την αποτελεσματικότητα του εκπαιδευτικού έργου.

Κατηγορίες: ΧΡΗΣΙΜΑ ΑΡΘΡΑ. Ετικέτες: . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.