Αρχείο ημέρας 29 Σεπτεμβρίου 2020

20/5/1835: Ο Όθωνας αναλαμβάνει τη διακυβέρνηση της Ελλάδας.
   - Σχετικές αναρτήσεις

20/5/: Παγκόσμια Ημέρα Μέλισσας
Οι μέλισσες και άλλοι επικονιαστές όπως οι πεταλούδες, οι νυχτερίδες και το κολίμπρι απειλούνται ολοένα και περισσότερο από τις ανθρώπινες δραστηριότητες. Για να ενημερωθεί ο κόσμος σχετικά με την σημασία των επικονιαστών, τις απειλές που αντιμετωπίζουν και τη συνεισφορά τους στην βιώσιμη ανάπτυξη, ο ΟΗΕ καθιέρωσε την 20η Μαΐου ως Παγκόσμια Ημέρα της Μέλισσας.
   - Σχετικές αναρτήσεις

Διαδικτυακή συνάντηση των συντονιστών του προγράμματος για τον προγραμματισμό των περαιτέρω δράσεων εν μέσω πανδημίας.

Στις 23 Σεπτεμβρίου πραγματοποιήθηκε διαδικτυακή συνάντηση των 4 συντονιστών του προγράμματος,  προκειμένου να εξεταστεί η κατάσταση όπως έχει διαμορφωθεί από την επέλαση του κορωνοϊού και να αποφασιστούν οι επόμενες δράσεις.

Αποφασίστηκε να αναβληθεί το ταξίδι στο Reunion που ήταν προγραμματισμένο για τις 28 Σεπτεμβρίου και να πραγματοποιηθεί    την άνοιξη του 2021, εφόσον με βάση τα τότε  επιδημιολογικά δεδομένα κριθεί ασφαλές τόσο για τους ταξιδιώτες όσο και για τους οικοδεσπότες.

Αποφασίστηκε ακόμη να ζητηθεί παράταση της διάρκειας του προγράμματος καθώς ακόμη και αν η κατάσταση την άνοιξη επιτρέπει την πραγματοποιήση μετακινήσεων θα είναι δύσκολο να γίνουν οι 3 μετακινήσεις που απομένουν σε διαστημα λιγότερο από 3 μήνες.

Συζητήθηκε τέλος  η οργάνωση των δράσεων του προγράμματος έτσι ώστε παρά τις ειδικές συνθήκες το ενδιαφέρον και η δραστηριότητα αναφορικά με το πρόγραμμα να παραμείνουν ζωντανά. Για το σκοπό αυτό αποφασίστηκε να αξιοποιηθεί περισσότερο η πλατφόρμα  e twinning  ώστε μαθητές από διαφορετικά σχολεία να μπορούν να συναντηθούν και να συνεργαστούν έστω διαδικτυακά.

Νέα αναβολή της μετακίνησης στο Reunion

Καθώς η δύσκολη κατάσταση που έχει δημιουργήσει η πανδημία του κορωνοιού συνεχίζεται, η μετακίνηση  στο Reunion της Γαλλίας αναβάλλεται για δεύτερη φορά. Το ταξίδι θα πραγματοποιηθεί την άνοιξη του 2021 εφόσον τα επιδημιολογικά δεδομένα το επιτρέψουν.

Σεπτέμβριος 2020