Αρχική » The Project

The Project

Το σχολείο μας συμμετέχει σε ένα ευρωπαϊκό πρόγραμμα Erasmus+ με τίτλο  «Lets build the city of our future». Το πρόγραμμα έχει διετή διάρκεια (Σεπτέμβρης 2019- Αύγουστος 2021), χρηματοδοτείται εξ ολοκλήρου από την Ευρωπαϊκή Ένωση   και είναι μία σύμπραξη τεσσάρων ευρωπαϊκών σχολείων, όπου εκτός από το 28ο ΓΕΛ Θεσσαλονίκης συμμετέχουν:

Lycée Jean-Pierre TIMBAUD  στο  Brétigny sur Orge (Γαλλία)

119 Secondary School “Academician Mihail  Arnaudov” στην  Σόφια (Βουλγαρία)

Legt Amiral Pierre Bouvet στο Saint Benoît, στο Réunion,  (Γαλλία)

Στόχος του προγράμματος είναι να ωθήσει τους μαθητές να οραματιστούν την πόλη στην οποία θα ήθελαν να ζουν στο μέλλον. Πώς θα ήθελαν να μοιάζει η πόλη αυτή;  Ποιος θα είναι ο ρόλος των νέων τεχνολογιών στις υποδομές, στις μεταφορές, στην κατασκευή των κτιρίων;  Πώς θα αυξηθεί η χρήση των καθαρών και ανανεώσιμων πηγών ενέργειας;

Οι μαθητές – μελλοντικοί πολίτες πρέπει να έχουν τον κύριο λόγο για την διαμόρφωση του μέλλοντος που τους αφορά και  αυτό θα επιδιώξουμε με αυτό το πρόγραμμα, μέσα από δραστηριότητες τυπικής αλλά κυρίως άτυπης εκπαίδευσης. Στα επόμενα δύο χρόνια θα  μελετήσουμε, θα συγκεντρώσουμε στοιχεία, θα τα επεξεργαστούμε και θα βγάλουμε συμπεράσματα. Θα συνεργαστούμε με τις δημοτικές αρχές,  τον σύλλογο γονέων αλλά  και φορείς της τοπικής κοινότητας και της γειτονιάς. Θα εργαστούμε σε ομάδες εθνικές αλλά και  μεικτές, προσπαθώντας να εκμεταλλευτούμε το διαφορετικό πολιτιστικό και κοινωνικό υπόβαθρο της κάθε μιας εθνικής ομάδας. Εξάλλου μέσα από τις ανταλλαγές θα έχουμε την ευκαιρία να γνωρίσουμε από κοντά τους εταίρους μας να ζήσουμε για λίγο στον τόπο τους, να γνωρίσουμε το σχολείο τους και το εκπαιδευτικό τους σύστημα και στην συνέχεια να τους προσφέρουμε και εμείς την δική μας φιλοξενία.

Ελπίζουμε ότι τα επόμενα δύο χρόνια θα είναι γεμάτα  εποικοδομητική δουλειά και ενδιαφέρουσες εμπειρίες!