Οδηγίες για την ασύγχρονη εξ αποστάσεως εκπαίδευση των μαθητών.

Βήμα 1: Πρέπει αρχικά να κάνετε εγγραφή στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο. Παρακάτω δίνονται αναλυτικές οδηγίες.

Λήψη αρχείου

Βήμα 2: Αφού έχετε κάνει την εγγραφή στο ΠΣΔ και έχετε κρατήσει κάπου σημειωμένο το όνομα χρήστη και τον κωδικό του μαθητή, θα πατήσετε σε

» Διαβάστε όλο το άρθρο

Απασχολούμαι δημιουργικά στο σπίτι. Προτάσεις από το 8ο Δημοτικό Σχολείο Κορυδαλλού

Οι συνάδελφοι του 8ου Δημοτικού Σχολείου Κορυδαλλού μας εκπλήσσουν θετικά με την φανταστικά οργανωμένη δουλειά τους κι έχουν να προτείνουν απίστευτο υλικό για δημιουργική απασχόληση των παιδιών στο σπίτι. Πραγματικά αξίζει να ρίξετε μια ματιά στη

» Διαβάστε όλο το άρθρο

Προτάσεις για ψηφιακά παραμύθια!

Τώρα που #Μένουμεσπίτι  και έχουμε αρκετό χρόνο να ασχοληθούμε με τα παιδιά, ας ακούσουμε τις προτάσεις του 1ου Ειδικού Δημοτικού Δραπετσώνας και ας διαβάσουμε μαζί τους  τα προτεινόμενα ψηφιακά παραμύθια…Για πάρτε μια

Διαδικτυακά Παιχνίδια

Εφόσον τα παιδιά μας αυτές τις μέρες έχουν άπλετο χρόνο στη διάθεση τους, είναι μια καλή ευκαιρία να απασχοληθούν με ενδιαφέροντα εκπαιδευτικά διαδραστικά ψηφιακά παιχνίδια.  Ο ψηφιακός παιδότοπος CYBERKID παρέχει μια πληθώρα τέτοιων παιχνιδιών για να απασχοληθούν οι μικροί μας φίλοι.

Πατήστε πάνω στον σύνδεσμο για να εισέλθετε στη σελίδα.

Καλή Διασκέδαση!!

Ένας Ιός με…Κορώνα!!!

Η βρεφονηπιοκόμος Χαρά Πάτρα θέλοντας να βοηθήσει τους γονείς να εξηγήσουν στα παιδιά τι συμβαίνει γύρω μας και έχει αναπροσαρμοστεί η καθημερινότητά μας λόγω κορωνοϊού έγραψε, εικονογράφησε και διαθέτει ελεύθερα μέσω διαδικτύου από τις εκδόσεις Φιλύρα το παραμύθι «Ένας ιός με κορώνα».

» Διαβάστε όλο το άρθρο

Οδηγίες για μελέτη στο σπίτι

Τα παιδιά συχνά δυσκολεύονται να συγκεντρωθούν και να οργανωθούν για να μελετήσουν στο σπίτι.. Παρακάτω δίνονται κάποιες συμβουλές προκειμένου το διάβασμα στο σπίτι να γίνει πιο ευχάριστο και αποδοτικό.

• Ένα από τα πιο βασικά σημεία είναι να έχει το παιδί τον προσωπικό του χώρο, το δικό του δωμάτιο. Xρειάζεται χώρο όπου θα μπορεί να